Zimowe kurorty poza Polską – wybierz podróż samolotem!

Zimowe kurorty poza Polską – wybierz podróż samolotem!
4.5 (90%) 4 votes

Miłośnicy sportów zimowych coraz chętniej wybierają wypoczynek w malowniczych, europejskich kurortach. Zamiast tracić wiele godzin na dojazd samochodem, warto zarezerwować bilet na samolot z lotniska Kraków Balice. Przedstawiamy najciekawsze ośrodki zimowe, do których można bez problemu dolecieć samolotem.

Monntecampione

Te włoskie centrum to prawdziwa gratka dla amatorów jazdy na nartach czy snowboardzie. Usytuowany jest w dolinie Vallecamonica w Lombardii – zaledwie 55 kilometrów od lotniska Bergamo. Trasy narciarskie rozmieszczone są tam na wysokości od 1200 do 2000 metrów. W sumie w sezonie zimowym można korzystać z 30 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu nachylenia.
Osoby średniozaawansowane mają do dyspozycji ponad 20 km tras: 6 km to szlaki trudne, natomiast początkujący sportowcy mogą korzystać z tras liczących łącznie 2 kilometry długości. Na miejscu można wypożyczyć cały sprzęt, dlatego nie trzeba martwić się pakowaniem nart czy deski do samolotu. Po zejściu ze stoku narciarze również nie będą się nudzić – na obrzeżach ośrodka mieści się uzdrowisko Terme di Boario, w którym można zrelaksować się po szaleństwach na stoku.

Bardonecchia

Z Krakowa można dostać się bezpośrednim lotem do Turynu – włoskiego miasta będącego stolicą regionu Piemont. Najbliższy ośrodek znajdziemy 100 km na zachód od lotniska. Bardonecchia – dokąd organizowane są transfery w sezonie zimowym – był kilkukrotnie organizatorem Igrzysk Olimpijskich, dlatego może się poszczycić doskonale rozwiniętą infrastrukturą narciarską.
Bardonecchia oferuje sportowcom ponad 100 kilometrów tras, z czego aż połowa zadedykowana jest dla początkujących narciarzy. Jednak również bardziej wprawione osoby znajdą dla siebie ciekawe trasy, które dostarczą im sporo wrażeń. Stacje w ośrodku Bardonecchia usytuowane są na wysokości 1300-2800 metrów. Większość wyciągów to orczyki, dostępna jest też jedna zamykana gondola i kilkanaście wyciągów krzesełkowych.

Mostviertel

Również Alpy Austriackie polecają się na wypoczynek w trakcie ferii zimowych. Region narciarski Mostviertel mieści się niecałe 100 kilometrów od lotniska w Wiedniu, do którego można przylecieć bezpośrednio z Krakowa. W okolicy dostępnych jest sześć nowoczesnych ośrodków narciarskich, z których można korzystać w ramach jednego karnetu.
Najlepszym miejscem dla początkujących adeptów sportów zimowych będzie Forsteralm-Waidhofen, gdzie dostępnych jest w sumie 10 kilometrów tras łatwych. Wprawieni narciarze powinni natomiast udać się do ośrodka Hochkar lub Lackenhof, w których można znaleźć największą liczbę tras trudnych. Region Mostviertel to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. W Steinplatte Waidring funkcjonuje nowoczesny park rozrywki. W pozostałych ośrodkach można znaleźć też trasy saneczkowe i snowparki.

Trzy Doliny

Wybierając podróż samolotem, można pokusić się o pobyt w Alpach Francuskich, które znane są z luksusowych ośrodków narciarskich. Les Trois Valees to jeden z bardziej popularnych regionów zimowych Europy, do którego można szybko dotrzeć aż z dwóch lotnisk – z Lyonu oraz Genewy. Trzy Doliny to prawdziwy raj nie tylko dla miłośników narciarstwa, ale też każdego innego sportu zimowego. Miłośnicy freeride mają tam do dyspozycji osobne trasy usytuowane we wschodniej części regionu.
Na całym terenie można korzystać z 600 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności. To właśnie w tym regionie mieści się Val Threns, najwyżej położony teren narciarski Alp, którego szczyt sięga 3230 metrów wysokości. Turyści lubiący dobrze się zabawić po zejściu ze stoku w ośrodku Courchevel znajdą wiele dyskotek i pubów – otwartych do późnych godzin nocnych.

Przed odlotem,

Chociaż w każdym z wymienionych ośrodków narciarskich można wypożyczyć kompletny sprzęt, to i tak z pewnością wiele osób preferuje własny ekwipunek. Należy jednak pamiętać, że do przewozu sprzętu sportowego konieczne jest wykupienie specjalnego bagażu. Aby przeprawa na lotnisko z całym sprzętem była łatwiejsza, warto sprawdzić ofertę parkingu długoterminowego w Balicach i na miejsce przyjechać własnym autem.