Zagraniczny Sylwester, czyli 3 miasta, w których Nowy Rok będzie niezapomniany

Magiczny moment, w którym żegnasz stary i witasz nowy rok, zbliża się już wielkimi krokami. Nie masz jeszcze planów, jak spędzić tę noc? Może któraś z naszych propozycji świętowania poza granicami kraju spodoba Ci się na tyle, aby z niej skorzystać! Przeżyłeś już pewnie niejedną imprezę sylwestrową w Polsce, czas więc zobaczyć, jak w innych państwach obchodzi się to wyjątkowe wydarzenie. Zostaw samochód na naszym parkingu przy lotnisku Kraków Balice i zobacz, jak celebruje się Sylwestra w innych zakątkach świata!

4 dni świętowania

Na to możesz liczyć, wybierając się do Edynburga. W stolicy Szkocji nadejście Nowego Roku świętuje się aż cztery dni – od 29 grudnia do 1 stycznia. W tym czasie trafisz na coroczny festiwal Hogmanay („Ostatni dzień roku”), który fetują zarówno tubylcy, jak i turyści. To najważniejsza, a zarazem najhuczniejsza impreza dla Szkotów. Sama tradycja tego święta pochodzi prawdopodobnie jeszcze z czasów Wikingów! Załapiesz się wówczas na niejeden koncert i paradę z pochodniami z Królewskiej Mili (Royal Mile) do Wzgórza Calton. Biorą w niej udział tysiące ludzi. Część z nich zobaczysz w strojach Wikingów lub noszących ich zbroję. Na wzgórzu odbywa się m.in. pokaz sztucznych ogni oraz trwa zabawa przy muzyce.
30 grudnia to dzień rodzinnego karnawału. Wszechobecne są muzyka, tańce i przedstawienia ulicznych teatrów. 31 grudnia zwyczajowo sprząta się dom i… pozbywa długów.
Z kolei w Sylwestra (Ne’er’s Day) w Edynburgu trwa uliczna impreza. W samym sercu miasta zbierają się tysiące ludzi. Imprezę wieńczy zawsze pokaz tradycyjnego szkockiego tańca ceilidh na Princes Street Gardens. Wcześniej odbywa się jeszcze 1-milowy wyścig, w którym udział może wziąć każdy. Ulubioną atrakcją rodzin w Edynburgu jest Dogmanay. Wówczas psy rasy Samoyed husky i Siberian husky ściągają się w psich zaprzęgów przez park Holyrood.

W Nowy Rok masz do wyboru różne muzyczne eventy: festiwal jazzowy Hogmanay Jazz Fringe lub noworoczne McEwan Sessions.

Przywitaj Nowy Rok… trzy razy!

Rio de Janeiro, a dokładnie rozświetlona plaża Copacabana, to ciekawa alternatywa na spędzenie niezapomnianego Sylwestra. Razem z kilkoma milionami ludzi w gorących rytmach samby możesz przeżyć niezwykłą noc. Szampańska zabawa przy wspaniałej pogodzie trwa do białego rana. Zobaczysz pokazy gorącej salsy i samby w wykonaniu niezwykle kolorowo ubranych tancerek w barwnych pióropuszach. Pożegnanie starego roku to pewnego rodzaju obrządek. Brazylijczycy oddają cześć bogini morza Yemanji przez dekorowanie łodzi, rzucanie do wody kwiatów i kosmetyków. Nad brzegiem zostawiają też prezenty. Sylwestrowa tradycja nakazuje ubrać się na biało. W ten sposób zapewnisz sobie dobrobyt i przyjaźń ludzi w kolejnym roku. Ważny jest też kolor bielizny. Zgodnie z tradycją – zielona ma przynieść zdrowie, złota oznacza wzbogacenie się, czerwona miłość, a fioletowa – inspirację.
O północy rozpoczyna się pokaz fajerwerków odpalanych z pontonów oddalonych od brzegu o kilkaset metrów. Brazylijczycy skaczą wtedy siedem razy przez siedem fal oceanu i wypowiadają przy tym siedem życzeń.

Z racji tego, że przez Brazylię przebiegają różne strefy czasowe, to Nowy Rok wita się… aż trzy razy!

Największa impreza sylwestrowa

Gdzie odbywa się największy Sylwester na świecie? Na Times Square w Nowym Jorku! Już od ponad 110 lat w tym miejscu wita się Nowy Rok. Pierwszą taką imprezę zorganizowano w 1904 roku i połączono z otwarciem siedziby New York Timesa. Tłumne świętowanie dzieje się na skrzyżowaniu Siódmej Alei i Broadwayu. Na scenie pojawiają się największe gwiazdy muzyczne. Odliczanie ostatniej minuty przed północą za sprawą kolorowej kryształowej kuli ważącej aż 6 ton to już klasyka popkultury. Zsuwa się ją z masztu na jednego z budynków. Wraz z wybiciem godziny 24 nad Manhattanem rozbłyskują setki fajerwerków. Z kolei na uczestników zabawy zrzucana jest tona kolorowego confetti i życzenia, które wcześniej spisali.
Z pewnością będziesz miał trudny wybór, bo pewnie chciałbyś być w każdym z tych miejsc… Szampańska zabawa i poznanie tradycji innych krajów to opcja, którą warto rozważyć i… wdrożyć w swoich planach!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba ocen 1