Turystyczne przewidywania na 2020 rok – gdzie warto polecieć i nie żałować?

Lubisz wcześniej zaplanować wakacje? Przeglądasz oferty biur podróży na 2020 rok? Zobacz, dokąd warto wybrać się na przyszłoroczne wczasy, jeśli niekoniecznie chcesz być tam, gdzie… wszyscy! Możesz nastawić się na zwiedzanie lub leniuchowanie. Co wybierasz?

Bałkany

Albania, Czarnogóra, Macedonia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina – to nadal kierunki dominujące w preferencjach turystycznych Polaków. Bałkany fascynują m.in. ilością jeszcze wielu nieodkrytych miejsc. Co tu możesz zobaczyć?

W Albanii – np. Berat, czyli „miasto tysiąca okien” leżące u stóp masywu górskiego Tomori. Jego nazwa związana jest z charakterystycznym położeniem na stoku wzgórza. Tutaj znajduje się najlepiej zachowana starówka z czasów osmańskich w całym kraju. Koniecznie zobacz także takie zabytki, jak np. twierdza Albanorum oraz kamienny most Ahmeta Kurt Paszy z 1780 roku.
W Czarnogórze obowiązkowo zajrzyj do Boki Kotorskiej umieszczonej na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Składa się ona z czterech mniejszych zatok. Tutaj godnym uwagi jest utrzymany w średniowiecznym klimacie Kotor. W nim natrafisz m.in. na kilkunastowieczne kościoły i urokliwe place. Jedną z atrakcji tego państwa jest również Jezioro Szkoderskie, położone na granicy z Albanią. Na jego wyspach będziesz miał okazje podziwiać zabytkowe monastery.

Podróżując do Bośni i Hercegowiny, pojedź do Mostaru, gdzie mieści się charakterystyczny Stary Most z 1566 roku, odbudowany po wojnie w Jugosławii w 2004 roku i również fwpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przespaceruj się uliczkami Starego Miasta i zobacz, jak silne są tu wpływy tureckie.
Podobne wrażenie odniesiesz, będąc w Skopje – stolicy Macedonii. Na miejscowym Starym Targu poczujesz wyjątkową atmosferę i zaopatrzysz się w lokalne specjały.
Z kolei chorwacki Dubrownik uważany jest za perłę Adriatyku. Miasto znajduje się w pięknej zatoce, wśród skał w kolorze ochry oraz licznej roślinności. Słynie ze swojej fortyfikacyjnej zabudowy. Mierzące nawet 22 metry mury obronne otaczają całe miasto. Ponadto charakterystyczne są w nim baszty i bramy. Dlatego cała zabudowa trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Egzotyczne wyspiarskie wakacje

Słodkie lenistwo na niebiańskiej plaży? Czas płynący wolniej niż zwykle? Błogi relaks w cieniu palm? Jeśli o czymś takim marzysz, to może wybierzesz się na… Madagaskar! Tam na Ciebie czeka egzotyka, towarzystwo lemurów i kameleonów oraz możliwość nurkowania i podglądania podwodnego życia na rafie kolorowej. Zobaczysz baobaby, plantacje wanilii czy cynamonu. Do turystycznych atrakcji zalicza się także wyspy: Nosy Be i Nosy Boraha. Pierwsza to idealne tropikalne plaże z czystą, turkusową wodą i świetnymi restauracjami, w których skosztujesz owoców morza w różnych kulinarnych odsłonach. Nosy Boraha to z kolei miejsce, w którym zatoki przyciągały piratów w XVII i XVIII wieku. Odwiedzali je legendarni: William „kapitan” Kidd czy Henry Every, a znajdujący się w tym miejscu cmentarz przypomina o ich obecności. Wraki kilku pirackich statków można zobaczyć na płytkich wodach Baie des Forbans.
Wyspy Zielonego Przylądka to kolejny kierunek, gdzie możesz liczyć na zjawiskowe plaże, krystalicznie czystą wodę w odcieniu turkusowym oraz na doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Tutaj również nie ma mowy o stresie, tylko o maksymalnym leniuchowaniu! Koniecznie spróbuj tam lokalnych przysmaków. Do nich zalicza się m.in. kreolskie śniadanie z fasolką, chleb koksowy czy dania ze świeżych ryb.

Republika Zielonego Przylądka to archipelag, który tworzy 15 wysp leżących na Atlantyku. Krzyżują się w tym miejscu drogi wiodące z Afryki Zachodniej do Europy i Ameryki Południowej. Wybierając się tu na wakacje, możesz podróżować z jednej wyspy na drugą – drogą lotniczą lub morską.

Kiedy najlepiej zarezerwować wakacje 2020?

Możesz skorzystać np. z opcji przedsprzedaży, jaką oferują już teraz biura turystyczne. First minute daje Ci więcej opcji do wyboru w zakresie miejsc, terminów. To szansa, aby zapłacić za takie wczasy nawet 40 procent mniej. Kwestię parkingu masz już załatwioną. Przy lotnisku Kraków Balice znajdziesz miejsce na jednym z naszych parkingów. Sprawdź cennik przed rezerwacją miejsca!

Średnia ocen 4 / 5. Liczba ocen 1