Samolotem po Polsce, czyli 3 połączenia krajowe, z których warto skorzystać

Samolotem po Polsce, czyli 3 połączenia krajowe, z których warto skorzystać
4.3 (86.67%) 6 votes

Do zagranicznych lotów chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. Pokonywanie długich dystansów drogą podniebną to ogromna oszczędność czasu, nierzadko pieniędzy, a także duży komfort podróżowania. Podobnie jest w przypadku połączeń krajowych, ku którym skłania się coraz większa liczba Polaków. Warto zostawić samochód na tanim, ale strzeżonym parkingu przy lotnisku w Balicach i zamienić tradycyjne lądowe środki lokomocji na samolot. Które z miast wydaje się najciekawszą opcją na weekend?

Miasto z żurawiem

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów nadmorskich miejscowości jest Gdańsk. Orientacyjny czas dojazdu z Krakowa to:

  • 6 godzin samochodem,
  • 5,5  godziny pociągiem,
  • 1 godzina samolotem.

Zamiast spędzić przedpołudnie na zatłoczonej autostradzie i ryzykować stanie w korku, warto skorzystać z ekspresowego transportu samolotem do przepięknego miasta położonego nad Bałtykiem. Wizytówką Gdańska jest Długi Targ, który od XIII wieku razem z ulicą Długą pełnił funkcję traktu kupieckiego. Przepiękne kamienice stojące przy trasie należały niegdyś do najbogatszej elity miasta. Nie sposób ominąć Fontanny Neptuna, przy której każdy turysta powinien zrobić sobie zdjęcie. Wznoszący się za plecami morskiego boga ratusz to perła gotycko-renesansowego budownictwa. Zajrzyj do środka – we wnętrzu wytwornego gmachu mieści się bogate w zbiory Muzeum Gdańska. A przed zachodem słońca powędruj nad Motławę, przy której znajduje się najstarszy i równocześnie największy dźwig portowy Europy – Brama Żuraw.

Miasto koziołków

Równie pięknym miastem jest Poznań. Podróż z grodu Kraka zajmuje około:

  • 5 godzin samochodem,
  • 6 godzin pociągiem,
  • 2 godziny samolotem.

Ulicą Półwiejską, która jest po deptakiem, dojdziesz na Stary Rynek. Na nim, podobnie jak na krakowskim rynku, znajduje się zachwycający przykład architektury renesansu. To ratusz, na którego wieży trykają się dwa koziołki – symbol miasta. Podobnie jak w przypadku Krakowa, o godzinie 12:00 rozbrzmiewa hejnał. Nad Starym Rynkiem wznosi się Zamek Królewski z fragmentem zabytkowych murów obronnych. Jednak najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski, czyli wyspa, która była świadkiem Chrztu Polski, a wybudowana na niej katedra mieści szczątki pierwszych władców. Jeżeli interesujesz się historią, odwiedzenie stolicy Wielkopolski z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Jako przekąskę podczas zwiedzania zabierz rogale świętomarcińskie, czyli słodkie, tradycyjne wypieki z nadzieniem m.in. z białego maku.

Miasto krasnali

Jeżeli któryś z rynków może konkurować z krakowskim, jest to z pewnością rynek wrocławski. Dojazd zajmuje średnio:

  • 4 godziny samochodem,
  • 3,5 godziny pociągiem,
  • 2 godziny samolotem.

Zabytków i ciekawych miejsc we Wrocławiu jest tak wiele, że warto zarezerwować sobie kilka dni na pobyt. Ogromny Rynek z dwoma ratuszami, archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim lub słynna Panorama Racławicka, to tylko najbardziej znane atrakcje miasta. Spacerując wśród zabytkowych kamienic, możesz poszukać figur uśmiechniętych krasnali, które przycupnęły gdzieniegdzie ku uciesze zwiedzających. Będąc we Wrocławiu, nie sposób przejść obojętnie obok wielkiego ZOO, znanego między innymi za sprawą programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt” państwa Gucwińskich. Niedawno na jego terenie dodano nowy obiekt – niesamowite Afrykarium pełne egzotycznych gatunków zwierząt i ryb pływających w przestronnych akwariach. Wieczorem zrelaksuj się w najstarszej, pamiętającej czasy średniowiecza wrocławskiej piwiarni – Piwnicy Świdnickiej, w której składowano trunek jęczmienny dowożony z pobliskiego miasta.

Szybka kalkulacja

Tam, gdzie to możliwe, warto po prostu przylecieć, zamiast męczyć się wielogodzinną podróżą w zatłoczonym pociągu lub na zakorkowanych drogach. W ten sposób nie tylko oszczędzasz czas, ale po krótkim, komfortowym locie nie odczuwasz zmęczenia, więc od razu możesz wyruszyć na zwiedzanie miasta. Pozostawienie samochodu na parkingu przy lotnisku w podkrakowskich Balicach kosztuje niewiele, a umożliwia zamianę środka lokomocji na najbardziej  wygodny i ekspresowy.