Prezent na Mikołajki? Grudniowa wycieczka! Sprawdź 3 zimowe kierunki lotów

Jaki by tu sobie zrobić prezent na Mikołajki…? A może komuś bliskiemu zafundować niespodziewaną wyprawę do… No właśnie, gdzie? Oto nasze propozycje!

Na Mikołajki do… Świętego Mikołaja

Choć w tym czasie może być tłok u tego sympatycznego brodacza, to jednak jest to bardzo dobra okazja, aby złożyć mu wizytę. Z Balic dolecisz bezpośrednio do Rovaniemi, gdzie znajduje się oficjalne lotnisko Świętego Mikołaja. Tam też na obrzeżach miasta mieści się jego wioska. Aby wyjątkowo nie wysyłać pocztą listu z listą prezentów pod choinkę, masz szansę dostarczyć go osobiście. A jeśli stamtąd wyślesz kartkę z pozdrowieniami do najbliższych – to dopiero będzie dla nich zaskoczenie!
Wyprawa do mroźnej Laponii to wielka przygoda nie tylko dla fanów najsłynniejszego Mikołaja. Poza nim samym masz okazje zobaczyć zorzę polarną, przejechać się psim zaprzęgiem czy pozwiedzać samą stolicę regionu. Ciekawostką jest np. to, że ulice Rovaniemi ułożone są w kształcie rogów renifera. To zwierzę, z którym również możesz (a nawet musisz!) się spotkać! Na specjalnej farmie chowane jest całe stadko, które pomaga Świętemu Mikołajowi dostarczać prezenty. Jeśli nie będziesz odczuwał dyskomfortu, to skuś się na typową lapońską potrawkę z… mięsa renifera! Podaje się ją z ziemniakami, kwaszonymi ogórkami i dżemem borówkowym – tradycyjnym w Skandynawii. To bardzo popularne danie, więc nie będziesz miał problemu, żeby je zamówić w większości restauracji.
W Rovaniemi zajrzyj jeszcze do Muzeum Arktycznego, gdzie dowiesz się, jak żyje się na kole podbiegunowym oraz poznasz północną, skandynawską przyrodę. Jeśli jesteś zapalonym wędkarzem, łowienie ryby z przerębla w takich okolicznościach przyrody będzie wyjątkowym doświadczeniem!

Gorące Safari

Jeśli zamiast mroźnej Laponii wolisz gorące klimaty, to Kenia i Ocean Indyjski będą najlepszą perspektywą. Na przełomie grudnia i stycznia zaczyna się tam pora sucha, jest mniej komarów, a słońce gwarantowane. Czekają tam na Ciebie piękne, białe plaże, ciepła woda (28-29 stopni °C) i klimat, w którym będziesz się dobrze czuł. Jedną z atrakcji tego państwa jest safari. Będziesz miał niepowtarzalną okazję, aby doświadczyć niezwykle bliskiego spotkania z największymi dzikimi zwierzętami. Widoki w ich naturalnym środowisku to z pewnością atrakcja, której nie można sobie odpuścić. Jeśli nie boisz się tego wyzwania, to koniecznie je podejmij! Nie zapomnij tylko o odpowiednim stroju (najlepsza opcja – długie spodnie i koszule z długim rękawem, uszyte z naturalnych tkanin w kolorach zieleni lub khaki), aparacie oraz lornetce. A na safari możesz udać się np. do Parków Narodowych:

  • Amboseli,
  • Tsavo,
  • czy Jeziora Nakuru.

Na spotkanie z faraonami!

Słońca uraczysz w grudniu również w Egipcie. Zwykle o tej porze roku jest tam ciepło, a średnia temperatura powietrza w nadmorskich kurortach wynosi około 24-25 stopni Celsjusza. To idealna pora na zwiedzanie, zwłaszcza miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Masz niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć w Gizie słynne piramidy Cheopsa (jeden z Siedmiu Cudów Świata), Chefrena i Mykerinosa oraz Sfinksa, który ich strzeże. W kairskim Muzeum Narodowym obejrzysz skarby wydobyte z grobowców starożytnych Egipcjan m.in. Tutenchamona. Udaj się również do starożytnych Teb i Doliny Królów w Luksorze, gdzie chowani byli faraonowie.
Wybierając się na północ kraju, dotrzesz na półwysep Synaj. Warto się wspiąć na tamtejszą Górę, gdzie według wierzeń, Mojżesz otrzymał tablice z Przykazaniami Bożymi.
Poza zabytkami zostaje Ci jeszcze trochę rozrywki:

  • safari jeepami, quadami lub wielbłądami,
  • nurkowanie wśród raf koralowych,
  • wśród piasków Sahary możesz skosztować herbatki u Beduinów i podziwiać wyjątkowe zachody słońca,
  • udanie się na relaksujący rejs po Nilu.

Dodatkowo wybierając pierwszą połowę grudnia, możesz również zaoszczędzić, bo wycieczki w tym okresie należą do najtańszych w roku.

O samochód się nie martw! Na naszym parkingu przy lotnisku Kraków Balice będzie bezpiecznie czekał na to Twój powrót ze sprezentowanej wycieczki!

Średnia ocen 4 / 5. Liczba ocen 1