Poradnik: czego nie robić na lotnisku?

Poradnik: czego nie robić na lotnisku?
5 (100%) 2 votes

Lotnisko to miejsce, w którym każdego dnia przewijają się tysiące osób. Zmęczeni, czekający na kolejny lot pasażerowie lepiej lub gorzej radzą sobie z odczuwanymi dolegliwościami i dyskomfortem fizycznym. Bez względu na to, czy często korzystasz z linii lotniczych, czy dopiero zaczynasz etap zagranicznych wyjazdów, mamy dla Ciebie zestaw praktycznych wskazówek. Poniżej radzimy, czego nie warto robić na lotnisku, aby nie stać się pośmiewiskiem albo nie przeszkadzać innym.

Pierwsza rada dotyczy telefonów komórkowych. Żyjemy w czasach, kiedy większość z nas umila sobie podróże i czas oczekiwania, korzystając ze smartfona. Gry oraz filmiki to dobry patent, aby jakoś poradzić sobie z kilkugodzinnym oczekiwaniem na samolot, ale zarazem doskonała metoda na zirytowanie innych podróżujących. W końcu nie ma nic bardziej denerwującego niż ktoś, kto siedzi niedaleko nas, zaśmiewając się, patrząc w ekran, który wydaje głośne, nieprzyjemne dźwięki. O zachowaniu ciszy powinni pamiętać wszyscy bez względu na wiek – zarówno starsi, jak i dzieci. Warto zabierać w podróż w słuchawki.

Nie wpychaj się be kolejki i bądź miły

Pamiętaj, że na lotnisku nie jesteś sam i musisz dostosować się do innych. Lot samolotem bywa dość stresujący, ale jeszcze bardziej stresujące jest przygotowanie się do podróży – pakowanie, dojazd na miejsce, oczekiwanie. Aby jakoś przeżyć ten czas, nie denerwuj się za bardzo i pamiętaj, żeby traktować innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Zatem nie rzucaj się biegiem do bramek, nie rozpychaj się w tłumie, nie narzekaj i nie wzdychaj głośno, jeśli osoba przed Tobą bardzo długo przechodzi przez kontrolę.

Bądź miły – dla innych i dla pracujących na lotnisku osób. Choć niejednokrotnie mogłoby się wydawać, że robią coś na złość albo bywają zbyt dociekliwi, niesympatyczni – robią to w trosce o Twoje bezpieczeństwo – po to, abyś cały oraz zdrowy dotarł do celu podróży. Odpowiadaj na pytania z uśmiechem, nie stresuj się bez powodu. Bądź konkretny – nie wygłaszaj długich przemów, a na wątpliwości związane z bagażem odpowiadaj jasno i precyzyjnie. Dzięki temu szybko przejdziesz odprawę. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie przelewać na innych swoich frustracji – nie wolno wyżywać się na obsłudze za opóźniony lot.

Nie śpij i nie upijaj się

Zdarza się, że w oczekiwaniu na lot ktoś utnie sobie krótką drzemkę i nie ma w tym nic złego, ale pamiętaj, że spanie na lotnisku nie leży w dobrym tonie. Są oczywiście sytuacje, kiedy naprawdę nie ma innego wyjścia, ale w razie możliwości warto tego uniknąć – nie tylko dlatego, że wygląda to nieelegancko, ale przede wszystkim dlatego, że zasypiając kamiennym snem, możesz przegapić swój lot i nie polecieć na wymarzone wakacje czy podróż służbową. Ponadto rozkładanie się na kilku krzesełkach tylko blokuje miejsce, które mogliby zająć inni oczekujący.
Kolejną kwestią jest picie alkoholu na lotnisku i w samolocie. Choć nie jest to niedozwolone – po kontroli bagażu można wypić piwo czy zamówić inny umilacz z lotniskowego baru – zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nieświadomy pasażer może zasnąć przed odprawą, a także źle znieść lot samolotem. Weź pod uwagę własne możliwości – zdecyduj się na najbezpieczniejszy wariant, czyli zamów sobie… kawę!

Ostatnia wskazówka – jak idealnie przygotować się do podróży?

Ten poradnik miał na celu uświadomić Ci, że niektórych rzeczy naprawdę nie wypada robić na lotnisku – dla swojego bezpieczeństwa i komfortu, a także dla wygody innych. To miejsce, w którym przebywa naraz mnóstwo osób – wszyscy powinni się nawzajem szanować, być dla siebie miłym i dzielnie znosić opóźnienia, przedłużające się odprawy czy inne niedogodności. Pamiętaj, żeby nie stresować się przesadnie – lot może być naprawdę przyjemny, o ile podjedziesz do niego na luzie i dobrze się przygotujesz. Chodzi oczywiście o prawidłowe spakowanie bagażu (według instrukcji linii lotniczych) oraz inne kwestie, np. dojazd na miejsce odlotu.

Najlepiej wykorzystać do tego celu własny samochód, który daje większą mobilność i usprawnia powrót z wakacji czy wyjazdu służbowego. Świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty tanich, długoterminowych parkingów przy lotniskach – taki parking znajduje się m.in. w Balicach pod Krakowem. To niedrogie rozwiązanie, a cena za tę usługę może być naprawdę atrakcyjna. Weź pod uwagę wszystkie nasze wskazówki, a z pewnością bezboleśnie przejdziesz każdy etap podróży!