No to jazda! 3 kraje, które najlepiej zwiedzić autem

Nie każdy lubi wycieczki all inclusive, siedzenie przy hotelowym basenie i przy barze, w którym można zamawiać drinki. Są tacy, którzy uważają, że tylko na własną rękę – stopem czy wypożyczając samochód, są w stanie „dotknąć” innej, czyli zagranicznej, lokalnej kultury, historii, kuchni oraz tradycji. Takie zwiedzanie może okazać się podróżą pełną przygód. Zanim jednak ten plan zostanie wprowadzony w życie, trzeba się jakoś dostać do wymarzonego celu. Najlepiej więc jest przyjechać na parking przy lotnisku Kraków Balice i zostawić tu swój samochód. A gdzie warto się udać? Oto nasze trzy propozycje!

Portugalia – z Porto do Coimbra

Lądując w Porto, na dobry początek weź udział w degustacji wina w muzeum Vinho do Porto. Oczywiście po niej odradzamy ruszanie od razu w drogę! Będąc w tym mieście, warto odkryć nie tylko portugalską kulturę wina, ale także obejrzeć np. dzieła sztuki z XIX i XX wieku zgromadzone w Muzeum Narodowym Soares Dos Reis. Kolejnym punktem na liście powinna być katedra rzymskokatolicka Se do Porto. Wyróżnia ją charakterystyczny srebrny ołtarz i to, że znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli nie zabraknie Ci kondycji, wejdź po 225 schodach na Torre do Clérigos, a stamtąd podziwiaj wspaniały widok na Porto.
Po tych atrakcjach skorzystaj z wypożyczalni samochodów w Porto i udaj się dalej w kierunku Vila Real. To miasto z królewskim urokiem, gdyż w średniowieczu chętnie było odwiedzane przez rodzinę władców. Poza wnętrzami Casa de Mateus z XVIII w. możesz także zachwycić się pięknem pałacowego ogrodu. Zaszalej i skuś się na królewską ucztę, a w dalszą podróż wyrusz następnego dnia!
Kolejnym miejscem na mapie może być miasto Coimbra, gdzie poczujesz klimat akademicki – nie tylko dlatego, że swoją siedzibę ma tutaj najstarszy uniwersytet Europy Velha Universidade. Będąc w tym miejscu, zwiedź liczne zabytki, takie jak np. kościół Igreja da Santa Cruz z królewskim grobowcem. Dla relaksu i odmiany z czterech kółek przesiądź się na kajak, próbując swoich sił, wiosłując wzdłuż rzeki Rio Mondego.

Francja – Od Marsylii do Monako

To kolejny ciekawy odcinek, który zwiedzisz na własną rękę. A atrakcji na nim nie będzie brakować, bo wycieczka prowadzi przez jedno z najbardziej rozpoznawanych miejsc dla tej części Francji. Mowa tu o Riwierze Francuskiej, czyli Lazurowym Wybrzeżu, które tłumnie odwiedzane jest przez turystów z całego świata. Zanim jednak ruszysz z Marsylii, zajrzyj tu do Bazyliki Notre Dame de la Garde, obejrzyj okolice Starego Miasta i zawitaj do północnej części portu. Tam czekają dwie atrakcje: MuCEM i Fort św. Jana.
Następnym punktem podróży będzie Saint Tropez, gdzie zrobisz sobie pamiątkową fotkę w… najbardziej znanym komisariacie policji i najsłynniejszym francuskim żandarmem oraz poleżysz na pięknych plażach. W filmowym klimacie udaj się do Cannes, a stamtąd do przepięknej Nicei, nazywanej stolicą Lazurowego Wybrzeża. Samo miasto zwiedzisz już dla odmiany na piechotę lub rowerem. Obowiązkowo sprawdź Promenadę Anglików o długości 7 km. Na deser zostaje Ci luksusowe, pełne przepychu Monako. Choć przez chwilę poczujesz w nim klimat Formuły 1, prowadząc wypożyczone auto…

Islandia – bez off-roadu

Na koniec dużo otwartej przestrzeni, czyli znacznie chłodniejsza od południowoeuropejskich klimatów, Islandia. Przy dość ograniczonej komunikacji, samochód jest tu najlepszym środkiem lokomocji, umożliwiającym nie tylko dostanie się z punktu A do B, ale także sposobem na dotarcie w bardzo wiele odległych miejsc. Ponieważ nie jest to wielki kraj, podróżowanie z jednego końca kraju na drugi, zajmuje nawet 8-12 godzin. Podczas tej wycieczki konieczne jest zahaczenie o takie popularne atrakcje, jak Blue Lagoon (blisko Reykjaviku) i trasa Golden Circle, na której pokonanie można przeznaczyć około 5 godzin jazdy. Off-road jest zakazany w tym kraju, więc nie ma co się nastawiać na takie szaleństwo na drodze.
Oczywiście nawet zwiedzanie wynajętym autem jest w pewnym sensie ograniczone czasowo. Dlatego właśnie lepiej jest wyznaczyć sobie konkretny odcinek i podczas samochodowej objazdówki zobaczyć we własnym tempie te rzeczy, które najbardziej Cię zaciekawią.

Średnia ocen / 5. Liczba ocen