Małe kraje wielką gratką dla turystów

Małe kraje wielką gratką dla turystów
Rate this post

Ich powierzchnia liczy zazwyczaj niewiele kilometrów kwadratowych. Jednak są tak atrakcyjne, że przyciągają corocznie rzesze turystów. Mogą poszczycić się wspaniałymi zabytkami, urzekającymi krajobrazami czy rajskim klimatem. Jakie to kraje? Jeśli masz ochotę na taką przygodę, dowiedz się, które zakątki warto odwiedzić!

Nieduże państwa na Starym Kontynencie

Najmniejszym krajem na świecie jest Watykan – ma bowiem raptem 0,44 km kw. powierzchni. Przez cały rok jest oblegany nie tylko przez wiernych, ale i turystów. Przyciąga ich sam fakt, iż mieści się tu siedziba papieża, ale i sporo zabytków. Należą do nich m.in. Bazylika Świętego Piotra, Plac Św. Piotra, 8 Muzeów Watykańskich, kaplica Sykstyńska czy Zamek Świętego Anioła.

Kolejnym równie małym państwem jest San Marino. Na 61 km kw. największą atrakcją są średniowieczne domy i fortyfikacje oraz twierdza La Rocca o Guaita z XI wieku. Zwiedzających przyciąga także XIV-wieczny ratusz (siedziba władz), katedra św. Marinusa (uważanego – zgodnie z legendą – za protoplastę tego państwa) i romańska dzwonnica z 600 r.  

Innym kierunkiem wartym odwiedzenia jest Lazurowe Wybrzeża, a na nim – najmniejsze księstwo – Monako. Na 1,95 km kw. mieści się m.in. najsłynniejsze na świecie kasyno. Będąc w Monako, obowiązkowo trzeba odwiedzić pałac książęcy na Starym Mieście oraz bardzo popularne muzeum oceanograficzne. Ciekawymi obiektami są również domy położone na stromym brzegu Monako. Okazją, dla jakiej warto też tu się pojawić, jest wyścig Grand Prix Formuły 1.

Większym, bo zajmującym 160 km kw. Księstwem, jest Liechtenstein. Rządzi nim jedna z ostatnich monarchii w Europie. Sam kraj wyróżnia krajobraz z wysokimi szczytami gór, które porasta bujna roślinność. Na zielonych wzgórzach znajdują się bajkowe zamki. To idealne miejsce dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek oraz narciarstwa.

Zatoka na Malediwach z drewnianymi domkami i molo.

Wyspiarskie perełki

316 km kw. ma Malta, wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Forty, świątynie, średniowieczne miasto otoczone murami, podziemne tunele – to tylko część atrakcji czekających tu na turystów. Malta to kraj pełen niespodzianek i z bogatą historią, szczycący się imponującą linią brzegową. Nie brakuje tu malowniczych zatoczek, pięknych plaż, jaskiń czy grot. Dawniej znajdowała się tu siedziba zakonu Joannitów (Kawalerów Maltańskich), a z czasów ich władania zachowało się 20 wież obserwacyjnych.

Kolejną niedużą wyspą jest Republika Palau. Jego łączna powierzchnia liczy 508 km kw., posiada bujną faunę oraz florę i uważane jest za raj na Pacyfiku.

Innym niedużym wyspiarskim krajem są Malediwy, które geograficznie należą do Azji. Na mierzącej 300 km kw. powierzchni nie brakuje luksusowych hoteli, wspaniałych plaż, zabytkowych meczetów, ruin buddyjskiej świątyni czy pałacu sułtana w stolicy Male.

Swoim pięknem turystów przyciąga także grecka wyspa Santorini, którą wyróżniają poszarpane i barwne klify, a na nich białe wioski, sprawiające wrażenie „wczepionych” w skały. Jej powierzchnia wynosi 76,19 km kw. Zaliczana jest do najbardziej znanych wsyp w archipelagu Cyklad.  

Niezwykle ciekawym zakątkiem świata jest Polinezja Francuska i znajdująca się na jej terenie wyspa Moorea. Liczy sobie 136 km kw., a turyści europejscy i amerykańscy uwielbiają ją głównie za walory krajobrazowe. Bardzo chętnie wybierają ją też… nowożeńcy na podróż poślubną.

W tym samym miejscu znajduje się inna równie popularna, niewielkich rozmiarów wyspa – Bora Bora. To koralowy atol na Oceanie Spokojnym otoczony powulkanicznym stożkiem, którego łączna powierzchnia wynosi ok. 38 km kw. Zamieszkują ją Polinezyjczycy, którzy osiedlili się tu przed wiekami. Po nich pozostały ruiny świątyń oraz płaskorzeźby.

Podsumowanie

Które państwo wybierasz w pierwszej kolejności? Jeśli już wiesz, zadbaj o swoją podróż w każdym szczególe! Przy lotnisku Kraków Balice znajdziesz różne parkingi, w tym także należący do naszej firmy. Będziesz mógł na nim zostawić samochód i nie martwić się o niego podczas podróżowania po najmniejszych zakątkach krajach świata. Jak trafić do nas na parking? Na stronie internetowej znajdziesz mapę dojazdu. Warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce!