Last minute czy first minute – plusy i minusy

Last minute czy first minute – plusy i minusy
5 (100%) 1 vote

Każdy planuje wakacje na swój sposób. Jedni robią to ze znacznym wyprzedzeniem i są w stanie nawet kilka miesięcy wcześniej zabukować bilety na wycieczkę zagraniczną. Inni wolą na wczasy wybrać się spontanicznie, szukając tanich okazji. Pierwsi wybierają więc częściej oferty first minute, a drudzy – last minute. Obie opcje mają swoje plusy i minusy – kto jeszcze nie jest zdecydowany – może je przeanalizować.

First minute – niższe ceny, większy wybór

Niektórzy lubią mieć wszystko wcześniej zaplanowane, nie tylko na co dzień, ale także w przypadku wakacji. First minute jest więc dla nich idealnym rozwiązaniem – ze znacznym wyprzedzeniem mają już wykupiony wyjazd i nie muszą martwić się o to, gdzie spędzą urlop. Jakie są „za” oraz „przeciw” przy wyborze tego wariantu?

Zalety:

 • niska cena – wykupienie wycieczki w terminie o wiele wcześniejszym niż jest ona planowana to szansa na to, aby zapłacić nawet o 20 do 50 procent mniej od jej regularnej ceny. Pozwala to zaoszczędzić w domowym budżecie pieniądze na wakacje lub też przeznaczoną na ten cel kwotę spożytkować inaczej. Dzięki temu można rozłożyć w czasie koszty urlopu;
 • gwarancja stałej ceny – z reguły przy kupnie oferty first minute otrzymujesz zapewnienie, że koszt zarezerwowanej wycieczki (raczej) nie wzrośnie. Wyjątkiem mogą być m.in. niekorzystna zmiana kursów, duży wzrost cen paliwa czy inne sytuacje opisane szczegółowo w przepisach;
 • większy wybór – organizatorzy wycieczek zazwyczaj udostępniają znacznie więcej ofert właśnie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – i nie chodzi tu tylko o wakacyjne kierunki, ale także miejsca noclegowe, ich lokalizację, cenę, standard czy termin.

First minute to świetna opcja zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi – świeżo upieczeni rodzice nie muszą nic załatwiać na ostatnią chwilę.
Dzięki tej opcji zyskujesz też wystarczająco dużo czasu, aby dobrze przygotować się do wyjazdu. Mając kilka miesięcy „w zapasie” lepiej zorganizujesz się pod kątem wakacji – w tym zdecydujesz, co ze sobą wziąć, a co trzeba dokupić. Nie bez znaczenia są dodatkowe bonusy od organizatorów wycieczek – biura podróży często doceniają klientów first minute i oferują im różne dodatkowe, atrakcyjne pakiety.

Wady:

 • problemy z bezkosztową rezygnacją – z reguły obejmują spore ograniczenia, pozostawiając wyłącznie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji jako „furtki”,
 • okoliczności utrudniające lub ograniczające wyjazd – trzeba się liczyć z tym, że od momentu zakupu wycieczki aż do samej podróży mogą pojawić się różne problemy, które docelowo przeszkodzą w urlopie. Choroba, ważne sprawy rodzinne czy zawodowe – to sytuacje, które niekoniecznie da się uwzględnić w ubezpieczeniu od rezygnacji.

Last minute – tani, szybki i nie(za)planowany wyjazd

To w zasadzie nic innego jak „wyprzedaż” miejsc wycieczkowych. Jednak są tacy, którym odpowiada tani, szybki i niezaplanowany wyjazd gdzieś za granicę. A na spakowanie się mają czasami tylko… kilka godzin. Jakie plusy i minusy ma to rozwiązanie?

Zalety:

 • tani wydatek – niska cena i pewność, że ani trochę się nie zmieni. Istnieje bowiem bardzo małe prawdopodobieństwo, aby hotel w ostatnim momencie podwyższył stawki. Mając szczęście, można trafić nawet na 75-procentowy rabat;
 • idealne rozwiązanie dla studentów i osób, które uprawiają tzw. wolne zawody, czyli elastycznie mogą zarządzać swoim czasem, w tym także urlopem;
 • dokonały wariant dla tych, co mają niesprecyzowany plan na wakacje;
 • dreszczyk emocji – czyli „polowanie” na okazję, podjęcie szybkiej decyzji o wyjeździe. Niektórzy lubią takie wyzwania!

Wady

 • rozwiązanie dla singli lub par – liczba wolnych miejsc w ramach okazji last minute jest najczęściej ograniczona i raczej trudno ryzykować w tym przypadku rodzinom z dziećmi,
 • ograniczony wybór – czyli jedziemy tam, gdzie jest miejsce;
 • płatność całej kwoty od razu – nie ma możliwości rozłożenia jej na raty.

Zarówno w przypadku wylotów first minute, jak i last minute nie musisz się martwić o to, gdzie zaparkować swoje auto. Parking przy lotnisku Kraków-Balice jest miejscem, w którym będzie bezpiecznie czekało na Ciebie. Nawet w przypadku spontanicznej decyzji o wylocie możesz zarezerwować sobie miejsce postojowe. Już teraz zachęcamy do sprawdzenia cennika.