Jet lag – sposoby na walkę ze zmianą czasu

Jet lag – sposoby na walkę ze zmianą czasu
Rate this post

Lubisz podróżować po świecie? Marzy Ci się odkrywanie nieznanych zakątków na drugim końcu świata? Wiąże się to zapewne nie tylko z wielogodzinną podróżą samolotem, ale także zmieniającymi się strefami czasowymi. To oznacza, że może dopaść Cię dolegliwość, jaką jest jet lag.

Zespół nagłej zmiany stref czasowych

Czym jest jet lag? To inaczej zespół nagłej zmiany stref czasowych, który zaburza działanie zegara biologicznego, czyli homeostazy. Jest ona zdolnością organizmu do zachowania stałych parametrów wewnętrznych takich jak: temperatura ciała, ciśnienie, poziom pH krwi, zmiana rytmu dobowego. W momencie, kiedy zmieniasz strefy czasowe, Twój organizm nie nadąża z przystosowaniem się do nowych warunków i dlatego możesz odczuwać różne dolegliwości chorobowe. Co ciekawe, bardziej dokuczliwe będą, jeśli wybierzesz się na wschód.

Objawy jet lag

Przemieszczanie się z jednego krańca świata na drugi może powodować:

 • zaburzenia snu,
 • obniżenie koncentracji,
 • senność,
 • wyczerpanie,
 • ból głowy,
 • kłopoty żołądkowe – np. biegunki, zaparcia, nudności,
 • apatyczność.

Niektórzy potrzebują nawet 3-4 dni, aby ich zegar biologiczny się dostosował do nowych warunków i mogli cieszyć się urlopem.

Młody mężczyzna z walizką śpiący na lotnisku.

Jak zapobiec jet lagowi i zminimalizować jego objawy?

W jaki sposób można poradzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami zmiany stref czasowych? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

 1. Zaplanuj sen
 2. Kilka dni przed wylotem warto zacząć przestawiać organizm na inne godziny funkcjonowania. Oznacza to przeprogramowanie snu. Jeśli lecisz na wschód, to doba automatycznie nam się skróci i dlatego lepiej zacząć wcześniej chodzić spać i wcześniej wstawać. Gdy natomiast wybierasz się na zachód, doba się wydłuży, więc możesz kłaść się do łóżka później niż zwykle.

 3. Zrelaksuj się przed podróżą
 4. Zanim nadejdzie czas wylotu, staraj się jak najwięcej wypoczywać i relaksować.

 5. Przestaw zegarek
 6. Kiedy już przekroczysz próg samolotu, przestaw zegarek na nową strefę czasową, w której docelowo się znajdziesz. Tym samym zaczniesz się już podświadomie szybciej adoptować do nowych warunków, czyli przestawiać na nowy rytm dobowy.

 7. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie
 8. Pij dużo wody, ponieważ jej odpowiednia ilość spożyta w czasie lotu, może zmniejszyć symptomy jet lagu po przylocie. Ponadto w samolocie panuje suche powietrze, więc tym bardziej trzeba pomyśleć o właściwym nawodnieniu. Z kolei alkohol raczej nie jest wskazany, gdyż prowadzić będzie do odwodnienia.

 9. Ćwicz i spaceruj
 10. Nie dziw się, kiedy inni pasażerowie będą spacerować po samolocie. Ruch w czasie lotu jest bardzo wskazany, gdyż wielogodzinna pozycja siedząca źle wpływa nie tylko na mięśnie, kręgosłup, ale i na naczynia krwionośne (zwłaszcza w nogach, które puchną, drętwieją).

 11. Ubierz wygodną odzież
 12. Podczas długiego lotu ważniejsze jest to, aby w założonych rzeczach czuć się komfortowo. Dlatego postaw na luźniejsze ubrania, nieblokujące ruchów, z miękkich tkanin. Warto też ubrać się „na cebulę”, ponieważ w samolocie jest raczej chłodno.

 13. Tylko lekkie posiłki
 14. Aby czuć się lepiej, postaw na lekkostrawne jedzenie. Po wielogodzinnym locie raczej nie warto sięgać po kawę lub alkohol (staniesz się bardziej senny i zmęczony lub przeciwnie – nadmiernie pobudzony), ale za to lepszym rozwiązaniem będą owoce i warzywa, dzięki którym organizm odzyska siły.

 15. Nie forsuj się
 16. Po dużej zmianie strefy czasowej przez pierwsze dwa dni lepiej unikaj zbytniego wysiłku, gdyż organizm powinien się zregenerować.

Pokonując jet lag, nie pozostaje już Ci nic innego, jak tylko cieszyć się wakacjami

Wyprawa na drugi koniec świata oznacza wielodniową nieobecność w domu. Jeśli na lotnisko w Balicach wybierasz się samochodem, to nie musisz martwić się o miejsce do zaparkowania. Dysponujemy parkingiem długoterminowym, a jego cennik dostępny jest w specjalnej zakładce. Prywatny, tani i przy lotnisku Kraków-Balice jest doskonałym miejscem na to, aby auto bezpiecznie czekało na Twój powrót.