Co i jak spakować do bagażu podręcznego?

Co i jak spakować do bagażu podręcznego?

Pakowanie się na wyjazd – czy to służbowy, czy na urlop – nigdy nie jest proste. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jak spakować się w bagaż podręczny oraz co można, a czego nie wolno w nim przewozić. Nasze wskazówki pomogą ci zmieścić do niego wszystko to, czego potrzebujesz.

Rozmiar bagażu podręcznego

Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, pakując bagaż podręczny, jest rozmiar naszej walizki, ponieważ przewoźnicy akceptują bagaże podręczne o różnych rozmiarach. Zanim więc rozpoczniesz pakowanie, koniecznie sprawdź na stronie internetowej linii lotniczej, którą będziesz podróżować, dopuszczalną wielkość bagażu podręcznego, a także jego wagę oraz ilość. Dzięki temu unikniesz konieczności szybkiego przepakowywania bagażu, wniesienia dopłaty, czy – w najgorszym wypadku – pozostawienia bagażu np. w samochodzie na parkingu przy lotnisku.

Co spakować do bagażu podręcznego?

 

Co spakować do bagażu podręcznego?

Jak spakować się w bagaż podręczny? Przede wszystkim kieruj się zasadą, że pakujemy tylko to, co niezbędne. O ile w niektórych przypadkach warto wziąć zapasową parę butów czy dodatkową kurtkę, to nie pakuj ubrań tylko po to, aby na urlopie mieć wybór, co założyć. Ograniczone wymiary i waga bagażu podręcznego powinny zacieśnić ilość zabieranych rzeczy do minimum.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz zapakować do bagażu podręcznego płyny, kosmetyki czy leki, koniecznie sprawdź przepisy i zastosuj się do nich. Zazwyczaj przewożąc alkohol lub inne płyny należy je umieścić w przezroczystych buteleczkach o pojemności nie większej niż 100 ml (podkreślmy to: liczy się pojemność naczynia, nie ilość płynu). Alkohol nie może mieć większego stężenia niż 70%. Z kolei wszelkie kosmetyki powinny znajdować się w przezroczystej torbie o pojemności 1 litra – większość z nich, w tym wszelkiego rodzaju żele, kremy i aerozole, jest traktowana tak jak płyn, więc one również muszą mieć pojemności maksymalnie 100 ml.

Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 1 l na osobę, ale nie obowiązuje on po przejściu przez bramki na lotnisku. Możesz wtedy dokupić butelkę wody na podróż albo większy kosmetyk.

Podróżując z dziećmi, nierzadko musimy zabrać dla nich jedzenie – nie jest ono limitowane (dotyczy to także płynnego pokarmu). Rodzice z dziećmi mogą też bezpłatnie przewieźć składany wózek (jeden na jedno dziecko).

Podobnie jak z jedzeniem dla dzieci wygląda sytuacja z niezbędnymi na czas lotu lekami, zarówno tymi ogólnodostępnymi, jak i wydawanymi na receptę – nie są one limitowane. Również leki brane na wszelki wypadek – np. przeciwgorączkowe – możesz przewieźć w bagażu podręcznym. Pakując je, pamiętaj jednak o tym, aby sprawdzić przepisy nie tylko przewoźnika lotniczego, ale też kraju, do którego się wybierasz – istnieją leki, które są popularne w Polsce, ale których nie wolno wwozić do niektórych państw (lub można to zrobić tylko pod pewnymi warunkami).

Weź pod uwagę, że niektóre przedmioty są w bagażu podręcznym zabronione. Dotyczy to amunicji (w tym łusek), kuchenek turystycznych, petard, urządzeń obezwładniających (w tym gazów łzawiących), farb w aerozolu, termometrów z rtęcią, niezabezpieczonych żyletek, a także innych przedmiotów z ostrymi elementami, takich jak łyżwy, wędki, kije golfowe i niektóre narzędzia.

Przepisy ulegają zmianom, dlatego przed planowaną podróżą koniecznie sprawdź aktualne zasady – znajdziesz je na stronie internetowej przewoźnika. Niezastosowanie się do nic prawdopodobnie będzie wiązało się z koniecznością wyrzucenia danych produktów lub oddania ich do depozytu.

Jak spakować bagaż podręczny?

Jak spakować bagaż podręczny? Sprytne life-hacki

Masz problem z tym, jak spakować walizkę do samolotu, ponieważ nie wszystko, co chcesz w niej zabrać, się mieści? Istnieją sprytne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić miejsce.

Zacznijmy od kosmetyków. Zabierz wszechstronne produkty – krem, który można stosować do twarzy, rąk i ciała, szampon i żel pod prysznic w jednym i tym podobne.  W miarę możliwości warto wziąć wersje podróżne lub próbki zamiast pełnowymiarowych kosmetyków.

Nie bierz dużej i sztywnej torebki, ale miękki plecak – zwiedzanie z nim będzie wygodniejsze, a jednocześnie zaoszczędzisz miejsce w walizce.

Zrezygnuj z przedmiotów większych, niż potrzebujesz. Nie warto zabierać dużego plecaka, jeśli wystarczy ci mały ani zwykłego ręcznika, jeśli możesz wziąć szybkoschnący turystyczny, który ma mniejszy rozmiar.

Starannie wybierz ubrania. Przede wszystkich zminimalizuj ich ilość. Nie bierz wszystkiego, co jak sądzisz, może ci się przydać, ale zaplanuj swój ubiór na każdy dzień wyjazdu i zabierz tę odzież, którą zamierzasz nosić. W większości przypadków nie musisz brać ubrań (ani kosmetyków) na wszelki wypadek – jeśli wydarzy się coś niespodziewanego, prawdopodobnie będziesz mieć możliwość dokupienia brakującej rzeczy na miejscu.

Pakując ubrania, weź też pod uwagę materiał, z jakiego są wykonane – miękkie spodnie zajmą mniej miejsca niż sztywne dżinsy (będą też lżejsze). Odzież zwijaj w rulony, zamiast tradycyjnie składać, a skarpetki włóż do butów – pozwoli ci to dodatkowo zaoszczędzić miejsce.

Jak spakować walizkę do samolotu, aby zmieścić w niej wszystko, co niezbędne? Na samym spodzie umieść rzeczy, które nie będą ci potrzebne w czasie samej podróży. Prawdopodobnie będą to buty oraz grubsza odzież. Z kolei na wierzchu torby czy walizki powinny znajdować się przezroczyste torebki z kosmetykami, płynami i jedzeniem, a także elektronika – tak aby było je jak najłatwiej wyjąć.

Sztywne przedmioty przekładaj miękkimi i pakuj je tak ciasno, jak to tylko możliwe – to pozwoli ci wykorzystać każdy skrawek dostępnej przestrzeni. Pamiętaj też, że jeśli niektóre spośród twoich ubrań zajmują więcej miejsca niż inne, warto założyć je na siebie na czas podróży (oczywiście w granicach rozsądku). Niektóre niewielkie przedmioty – w szczególności te, które warto mieć pod ręką, jak dokumenty, telefon i ładowarka do niego i tym podobne – możesz też przewieźć w kieszeniach lub w założonej na siebie torbie nerce (większość przewoźników nie traktuje jej jako bagaż podręczny).

Copyright@ 2024 Do góry
Panda Parking
Panda Parking
569 opinii Google
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
2024-01-15
Najlepszy parking na jakim parkowalam dotychczas w Krakow-Balice. Obsluga rewelacja a zwlaszcza jeden Pan Krzysztof ktory jest wiecznie usmiechniety i chetny do pomocy. Nie spotkalam dotychczas na zadnych parkingach w balicach takiej osoby a korzystalam juz z wszytkich jakie sa dostępne. Takiego pracownika to szukac ze swieca. Polecam serdecznie parking 🐼
Rudek
Rudek
2024-01-15
Bardzo miła i profesjonalna ekipa, parking około 2 minuty od samego lotniska, sprawnie i przyjemnie. Polecamy
Agnieszka Rogoz
Agnieszka Rogoz
2024-01-07
Super obsługa
Łukasz Świerczyński
Łukasz Świerczyński
2024-01-02
Blisko tanio czego chcieć więcej
Damian Chodura
Damian Chodura
2023-12-30
Jest okej
Angelika Wadowska
Angelika Wadowska
2023-12-22
Przemiła obsługa, z pewnością skorzystamy następnym razem 😀
grzegorz glista
grzegorz glista
2023-12-22
parking super polecam szybki odwoz na lotnisko