Gdzie polecieć w 2019 roku z Krakowa? Podpowiadamy 5 ciekawych miejsc

Gdzie polecieć w 2019 roku z Krakowa? Podpowiadamy 5 ciekawych miejsc
3.6 (72%) 5 votes

Początek nowego roku to doskonała okazja na to, aby zacząć planować przyszłe podróże. Mieszkańcy Krakowa mogą przebierać w ofertach lotów zmierzających do najciekawszych europejskich metropolii. Przygotowaliśmy zestawienie atrakcyjnych kierunków, które warto odwiedzić choćby w trakcie jednego z długich weekendów.

Mediolan

Stolica włoskiego regionu Lombardia od lat jest centrum mody europejskiej, jednak nie tylko osoby związane z tą branżą będą tam się dobrze bawić. Mediolan skrywa mnóstwo ciekawych zabytków, przez co przez cały rok nie brak tam turystów. Najbardziej znaną budowlą miasta jest monumentalna Katedra Narodzin św. Marii mieszcząca się przy Placu del Duomo. Na szczycie tego gotyckiego kościoła znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się piękna panorama na starówkę miasta. Na uwagę zasługuje również dzielnica Navigli, nazywana mediolańską Wenecją. Znajdziemy tam malownicze kanały, liczne kawiarnie i restauracje – również po zmroku można tam się dobrze bawić.

Kopenhaga

Kolejnym ciekawym kierunkiem w Europie jest stolica Danii – Kopenhaga. Dzięki stosunkowo niewielkiej powierzchni miasto można zwiedzić spacerem lub też skorzystać z najpopularniejszego środka transportu w regionie – roweru. Najwięcej atrakcji czeka na starówce, znajdziemy tam piękny, renesansowy ratusz, posąg Andersena, przy którym chętnie fotografują się turyści, czy też popularny deptak Stroget, na którym odbywają się występy ulicznych artystów. Aby zobaczyć kopenhaską starówkę z lotu ptaka, można wspiąć się na Rundetaarn – 35-metrową wieżę z XVII wieku. Miłośnicy malarstwa powinni odwiedzić muzeum Ny Carlsberg Glyptotek, gdzie zebrano dzieła europejskich artystów.

Edynburg

Jednym z piękniejszych miast Europy jest z pewnością szkocki Edynburg, który znany jest ze wspaniałej architektury. Najciekawszym zabytkiem miasta jest średniowieczny zamek usytuowany na wzgórzu górującym nad miastem. Obiekt otwarty jest dla zwiedzających, w środku można podziwiać architekturę wnętrz z różnych epok. Warto też przespacerować się po starej części Edynburga, gdzie oprócz typowych zabytków znajdziemy Scotch Whisky Experience – historyczną destylarnię, gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej o tym legendarnym trunku. Można też wstąpić na kufel piwa do Deacon Brodie’s Tavern – jednego z najstarszych pubów w Szkocji.

Porto

W trakcie urlopu warto zawitać również do słonecznej Portugalii, a dokładnie do Porto, miasta znanego z wybornego trunku o tej samej nazwie. W trakcie pogodnego dnia można udać się do Jardins do Palacio de Cristal – pięknych ogrodów w stylu francuskim, które zamieszkują majestatyczne pawie. Kolejnym, ważnym punktem na mapie miasta, jest Plac Praca de Lisboa, przy którym mieszczą się liczne butki, restauracje i księgarnie. Do najsłynniejszych należy Livaria Lello, której piękne wnętrze, pełne witraży oraz krętych schodów, było inspiracją dla J.K. Rowling – twórczyni sagi o Harrym Potterze. Aby podziwiać widok na starówkę miasta, warto wspiąć się na szczyt wieży Torres de Clerigos.

Helsinki

Stolica Finlandii to prawdziwa perła Skandynawii, która swój urok zawdzięcza rozlokowaniu na kilkudziesięciu małych wysepkach Zatoki Fińskiej. Turyści swoje pierwsze kroki w Helsinkach przeważnie kierują na Plac Senacki, na którym króluje piękna, luterańska Katedra zaprojektowana w stylu klasycystycznym. W stronę placu zmierzają kameralne, wąskie uliczki, w których warto się zgubić i podziwiać niewielkie, kolorowe kamienice. Można też zawitać na Kauppatori – plac targowy, na którym zakupimy lokalne specjały. Jedną z większych atrakcji Helsinek jest ogromna liczba saun fińskich, w których można się zrelaksować w przerwie od zwiedzania.

Przygotowania do drogi

Przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się z zasadami dotyczącymi bagażu podręcznego. W przypadku kiedy znajdzie się w nim niedozwolony przedmiot, ochrona poprosi nas o jego wyrzucenie. Warto też zarezerwować miejsce na parkingu przy lotnisku Kraków Balice, dzięki czemu oszczędzimy sporo czasu i pieniędzy na dojazd. Koszt tygodniowego postoju to tylko 60 złotych.