Urlop jesienią w Polsce. Dokąd polecisz z krakowskich Balic?

Bałtycka plaża jesienią - świetny wybór na urlop

Na wakacje jesienią najchętniej jeździmy od lat na Wyspy Kanaryjskie, Maltę oraz na południe Hiszpanii. W tym roku jednak te kierunki podróży są ryzykowne. Może zatem warto rozważyć urlop jesienią w Polsce? Być może w tym roku, po kilku mało przyjemnych dniach października kolejne tygodnie zaskoczą nas piękną złotą aurą? Wrzesień przecież wyjątkowo nas rozpieścił.

Gdzie pojechać jesienią na urlop w Polsce, by mieć pewność dobrze spędzonego czasu? Mamy dla was trzy świetne propozycje. Wszystkie zaledwie 1-3 godziny drogi od Krakowa. Oczywiście samolotem!

Wczasy nad morzem jesienią

Według europejskiego modelu ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych) średnia wysokość temperatury w październiku 2020 r. będzie powyżej normy termicznej typowej dla Polski. Oznacza to, że można mieć nadzieję na okresy wysokiej temperatury. Dominować ma wyż, co może oznaczać złotą polską jesień.

W tym roku polskie morze zaskoczyło turystów cenami, dlatego jesienny wypad wydaje się nieco bardziej racjonalnym wyborem. Może nie spędzimy całego dnia na plaży, bo w październiku temperatura zachęca do kąpieli już tylko morsów, ale przecież Bałtyk to nie tylko plażowanie.

Gdzie na wczasy jesienią, jeśli chcemy spędzić je nad morzem? Dobry pomysł to Rewa (zaledwie 30 min od Gdańska, do którego dolecisz z Balic bezpośrednio i za grosze liniami Ryanair), która łączy zalety bycia blisko miasta, a jednocześnie jest zaciszna i spokojna. Można zostać też w Gdańsku i z niego robić krótkie wypady w różne miejsca w okolicy oraz doskonale zwiedzić przepiękny Gdańsk, Gdynię czy słynny Sopot.

Urlop na Mazurach – jesienne SPA

Mazury to idealny wybór nie tylko na lato. Jesienią region ten przyciąga miłośników natury, który szukają ciszy i spokoju, żeglarzy, zapalonych spacerowiczów oraz łowców okazji, którzy chcą zażyć luksusu w przyzwoitej cenie.

W tym roku takich okazji będzie sporo. W związku z osłabionym ruchem turystycznym wiele ośrodków SPA przygotowuje się do wyprzedaży i szykuje oferty na jesień last minute. Pobyty w hotelach SPA można znaleźć już nawet od 100 do 150 zł od osoby za dobę, a za 250 zł od osoby spędzimy noc w hotelu 4-gwiazdkowym. Większość hoteli oferuje elastyczną formę rezerwacji, więc naprawdę niczym nie ryzykujesz. 

Jeśli nie cieszą Cię masaże, bicze wodne oraz okłady z alg i wolisz spędzać czas aktywnie, to Mazury jesienią są wprost stworzone do tego, by przemierzać je rowerem oraz kajakiem. Już nie jest gorąco, komary nie dają się aż tak we znaki, a przyroda wygląda wprost przepięknie! Wolisz bardziej miejskie klimaty? Odwiedź Miejski Szlak Turystyczny w Mrągowie o długości 12 km otwarty dla turystów pieszych i rowerzystów zaledwie kilka lat temu (w 2015 roku).

Wakacje jesienią na Mazurach – tylko samolotem!

Ceny przelotów na trasie Kraków Olsztyn (Szymany) zachwycają oszczędnych. 70-minutowy lot w cenie 180 zł w obie strony to prawdziwa okazja. Zwłaszcza że nie mówimy tu o tanich liniach, tylko rejsowym LOT.

Warszawa – krótki jesienny urlop typu city break

Jeśli nie masz czasu na dłuższy urlop, oderwaniem od pracy i stresu może być kilkudniowy wypad w okolicach weekendu. A gdzie pojechać na jesienne mini-wakacje? Może do Warszawy?

Jesień to idealny czas na zwiedzanie stolicy. Zwłaszcza teraz, kiedy ze względu na pandemię nie ma tłumu turystów i można w większym spokoju oraz skupieniu rozkoszować się atrakcjami Warszawy. Dobrze tak zaplanować wyjazd, aby być w Warszawie w czwartek lub w niedzielę – to w te dni duża część muzeów jest bezpłatna.

Poza muzeami i galeriami warto sprawdzić jesienną ofertę popkulturalną stolicy. 3 października warszawiacy pożegnają lato paradą łodzi na Wiśle. Spektakl muzyki i światła RiverLights będzie można obserwować z bulwarów, przystani i nadwiślańskich klubokawiarni. Dla Krakusów to okazja porównania tego, czy Warszawa robi to lepiej, czy jednak nasza majowa Parada Smoków lub czerwcowe Wianki są lepszym widowiskiem.

Tego samego dnia, nieco wcześniej, warto wybrać się na spacer literacki po Starym Mieście organizowany przez Stowarzyszenie Salon Literacki. Dwugodzinne oprowadzanie jest bezpłatne (choć zachęcamy do docenienia wysiłków przewodników drobnym napiwkiem). Kto nie może przyjechać do Warszawy 3 października, na Spacer Literacki może udać się również 11 października. Dostępne terminy sprawdzić można na stronie Facebookowej: Spacery Literackie po Warszawie i okolicach.

5 października rozpoczyna się w Warszawie 20. Festiwal Ogrody Muzyczne, który potrwa do 27.10. Większość koncertów i projekcji odbywa się w weekendy. Tydzień później na miłośników kuchni wegańskiej czeka wielki Wege Festiwal, który odbędzie się 11.10 w Pałacu Kultury i Nauki. 

Jak dostać się jesienią do Warszawy?

Do stolicy najwygodniej dostać się z Krakowa oczywiście samolotem. To króciutka, zaledwie godzinna wyprawa, za którą w obie strony zapłacimy około 175-200 zł. Dla porównania – przejazd pociągiem Pendolino w jedną stronę to koszt 135 zł, a tańszy bilet TLK za 60 zł to już konieczność spędzenia aż 4 godzin w  pociągu. Samolot to zatem zdecydowanie obecnie opcja bezkonkurencyjna! Jednocześnie zachęcamy do skorzystania z naszego parkingu Balice, z którego na lotnisko dostaniesz się w 2-3 minuty.