Wiele osób obawia się turbulencji podczas lotu, niektórzy wręcz boją się z tego powodu latać. Zrozumienie, czym są turbulencje i co je powoduje, a także wiedza, w jaki sposób zmniejszyć ich odczuwanie, może znacząco poprawić komfort lotu – a nawet przełamać strach przed lataniem. W naszym artykule wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące turbulencji w samolocie.
Co to są turbulencje w samolocie?
Turbulencje, które odczuwamy czasami podczas podróży samolotem – niekiedy bardzo mocno i gwałtownie – są nieregularnymi, gwałtownymi ruchy powietrza, powodującymi nagłe zmiany prędkości i kierunku lotu. To, co pasażerowie doświadczają jako drgań, szarpnięć lub przechyleń samolotu, jest po prostu wzmożonym ruchem mas powietrza wokół niego.
Jakie są przyczyny turbulencji podczas lotu?
Turbulencje to zjawisko powszechne, które może występować na każdej wysokości i w każdych warunkach atmosferycznych. Przyczyny turbulencji mogą być różne:
- turbulencje termiczne powstają, kiedy ciepłe powietrze unosi się, a zimne opada, czemu towarzyszą nieregularne ruchy powietrza;
- turbulencje mechaniczne są powodowane przez przeszkody terenowe, takie jak góry czy wybrzeża, które powodują zmiany kierunku ruchu powietrza;
- turbulencje mogą też występować w pobliżu frontów atmosferycznych, gdzie spotykają się różne masy powietrza,
- zawirowania powietrza i różnice prędkości wiatru są przyczyną turbulencji na dużych wysokościach, czyli tak zwanych turbulencji czystego nieba.
To tylko niektóre z powodów powstawania turbulencji – są one wywoływane również między innymi przez ruchy innych samolotów czy chmury burzowe (cumulonimbusy). Turbulencje są zwykle przewidywalne, a piloci mają dostęp do informacji na temat przewidywanych miejsc ich pojawienia się i zwykle pilotują maszynę tak, aby w miarę możliwości ich uniknąć.
Czy turbulencje są niebezpieczne?
Nawet mocne turbulencje w samolocie nie są niebezpieczne dla nowoczesnych maszyn. Współczesne samoloty są projektowane i testowane pod kątem wytrzymałości na ekstremalne warunki, ponadto w lotnictwie wypracowano szereg procedur, które zmniejszają wpływ turbulencji na bezpieczeństwo podróży, dlatego turbulencje stanowią jedynie niedogodność dla pasażerów i załogi.
Nie oznacza to jednak, że turbulencje można lekceważyć. Zdarza się, że powodują one urazy wśród pasażerów, ale doświadczają ich przede wszystkim osoby, które nie mają zapiętych pasów lub nie stosują się do poleceń załogi.
Warto wiedzieć, że zaleca się, aby podczas lotu zawsze mieć zapięty pas bezpieczeństwa. To pozwala uniknąć urazów w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych turbulencji.
Gdzie występują największe turbulencje?
Turbulencje są najsilniej odczuwane w tyle samolotu, nieco mniej z przodu, a najmniej – w środku. Osoby, które boją się turbulencji, powinny wybierać miejsca nad skrzydłami, ponieważ jest tam najbardziej stabilnie – skrzydła działają jak punkt obrotu i minimalizują ruchy w górę i w dół oraz przechylenia maszyny. W efekcie pasażerowie, którzy tam siedzą, w mniejszym stopniu doświadczają niedogodności wywoływanych nawet przez mocne turbulencje w samolocie.
Jeśli chodzi o trasy, na których najczęściej występują turbulencje, to należą do nich przede wszystkim loty nad masywami górskimi: Alpami, Andami i Himalajami, czyli przeszkodami, które zmieniają kierunek ruchu powietrza. Bardzo często turbulencje występują też podczas lotów nad oceanami, gdzie prądy konwekcyjne ulegają częstym zmianom. Trzeba jednak mieć świadomość, że turbulencje mogą pojawić się wszędzie.
Jak zachować się podczas turbulencji?
Lecisz na wymarzone wakacje, a tymczasem samolotem raz po raz szarpie? Przede wszystkim zachowaj spokój – jak już wspominaliśmy, turbulencje nie są niczym niezwykłym ani niepokojącym. Słuchaj komunikatów załogi i postępuj zgodnie z ich zaleceniami. Jeśli załoga prosi o pozostanie w fotelach i zapięcie pasów, zrób to bez zbędnej zwłoki.
Zadbaj też o wszystkie przedmioty, które towarzyszą ci w podróży – niezbędne drobiazgi włóż do kieszeni fotela przed sobą, a pozostałe trzymaj w bagażu podręcznym. Jeśli akurat spożywasz posiłek, zachowaj szczególną ostrożność. Dotyczy to także gorących napojów, które mogą się rozlać i spowodować poparzenia.
I przede wszystkim – nie bój się. Załoga jest doskonale przeszkolona, aby ci pomóc w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy to będzie rozlana kawa, czy wymioty bądź inna reakcja organizmu na turbulencje.
Jak zadbać o bezstresową podróż?
Wiedza, czym są turbulencje, co je powoduje i w jaki sposób zminimalizować ich odczuwanie, może znacząco poprawić komfort lotu. Jeśli należysz do osób, które lubią być przygotowane na każdą sytuację, możesz przed podróżą sprawdzić trasę samolotu oraz prognozę pogody dla niej – informacje te dadzą ci ogólne pojęcie o możliwościach wystąpienia turbulencji.
Komfort podróży jest dla ciebie ważny? Aby zadbać o wygodę i zmniejszyć stres związany z podróżą, dobrze jest jechać na lotnisko własnym autem i z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce na parkingu. Polecamy nasz prywatny parking przy lotnisku Balice – dbamy nie tylko o bezpieczeństwo pozostawionych u nas samochodów, ale też o komfort pasażerów.