Samodzielna podróż dziecka samolotem. Od kiedy dziecko może latać bez opieki?

Nastolatek na pokładzie samolotu - czy i kiedy może lecieć bez opieki osoby dorosłej?

To, czy małe dziecko lub nastolatek będą mogły polecieć samolotem bez opieki osoby dorosłej, zależy od wewnętrznych regulacji linii lotniczych. Od kiedy dziecko może latać bez opieki? Sprawdź, od ilu lat można samemu podróżować samolotami linii lotniczych, które startują z krakowskich Balic. 

Od kiedy dziecko może latać samolotem? 

Bezwzględny zakaz latania samolotem dotyczy dzieci do ukończenia pierwszego tygodnia życia. Ich układ oddechowy nie jest wystarczająco wydolny, by poradzić sobie ze zmianami ciśnienia. W teorii 8-dniowe niemowlę może podróżować samolotem (zezwala na to np. LOT), choć bezpieczniej dla dziecka jest poczekać przynajmniej do ukończenia pierwszego kwartału życia. Niektóre linie lotnicze (np. EasyJet) pozwalają na przelot niemowlęcia dopiero od 14 dnia życia. 

Maluszek nie może jednak podróżować sam – konieczna jest opieka. Do drugiego roku życia, dziecko jest przewożone na kolanach opiekuna. Później należy mu wykupić bilet i dziecko ma własne miejsce w samolocie, obok opiekuna. 

Niemowlę zazwyczaj podróżuje za darmo bądź z dużym rabatem (w LOT opłata wynosi 10% taryfy normalnej), choć tanie linie lotnicze stosują niekiedy dla niemowląt taryfy normalne i to bez zniżek i promocji. W efekcie nierzadko podróż z małym dzieckiem jest tańsza, jeśli wybierzemy rejsowego przewoźnika niż tanie linie lotnicze. 

Od 2. roku życia, dziecko musi już mieć wykupiony osobny bilet (zazwyczaj również ze zniżką, która wynosi od 20 do 50% w zależności od linii lotniczych). 

Od ilu lat można samemu latać samolotem bez opieki rodziców?

Kiedy dziecko jest jeszcze niesamodzielne, to oczywiste jest, że nie może podróżować samo. Co jednak z kilkulatkiem czy nastolatkiem? Tutaj zasady mogą różnić się w zależności od linii lotniczych. Przed rezerwacją biletu dla dziecka warto je sprawdzić, bo może okazać się, że będzie konieczne wykupienie dla niego dodatkowej opieki, tzw. asysty. 

Z reguły odrębne zasady dotyczą: 

 • Dzieci od 2 do 4 lat (te muszą podróżować pod opieką osoby dorosłej, a większość linii lotniczych nie oferuje usługi asysty dla tak małych pasażerów).  
 • Dzieci od 5 do 11, a w niektórych liniach nawet do 13 lat – przelot tylko pod opieką osoby dorosłej bądź takiej, która ukończyła 16 lat lub asysta. 
 • Nastolatków od 12. roku życia (lub w niektórych liniach nieco później) – możliwy przelot samodzielny bądź korzystając z dodatkowej asysty. 

Samodzielna podróż dziecka – Wizz Air, Ryanair, LOT i inne linie lotnicze 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, różne linie lotnicze mają odrębne zasady dotyczące tego, od kiedy dziecko może samo lecieć samolotem i jakie są związane z tym zasady postępowania. I tak: 

Tanie linie lotnicze – przelot dzieci bez opiekunów: 

 • Ryanair – dziecko do 16. roku życia nie może lecieć samo. Usługa asysty nie jest oferowana. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej. Opiekunem może być osoba powyżej 16. roku życia. 
 • Easy Jet – dziecko do 16. roku życia nie może lecieć samo. Usługa asysty nie jest oferowana przez linie lotnicze. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej.
 • Wizz Air – nie oferuje usług asysty, ale samodzielnie mogą podróżować dzieci w wieku 14-15 lat. Nie wolno im jednak powierzać innych dzieci do opieki. Opiekunem może być osoba powyżej 16. roku życia. 
 • Norwegian – dzieci w wieku 5-11 lat mogą podróżować w towarzystwie asysty. (Unaccompanied Minor Service). Od 12. roku życia, wykupienie usługi jest opcjonalne. Od 16. roku życia pasażer traktowany jest jako osoba dorosła, 
 • Transavia – dzieci w wieku 5-12 lat mogą podróżować w towarzystwie asysty (Unaccompanied Minor Service). Od ukończenia 12. roku życia, wykupienie usługi jest opcjonalne. Od 16. roku życia pasażer traktowany jest jako osoba dorosła. 

Rejsowe loty z Balic a samodzielna podróż dziecka samolotem: 

 • LOT – dziecko do 5. roku życia może podróżować pod eskortą dedykowanego pracownika. Dzięki od 5 do 12 lat w asyście, a od 12 do 17 lat mogą skorzystać z asysty opcjonalnie. 
 • KLM – dziecko w wieku od 5 do 14 lat włącznie musi skorzystać z usługi Unaccompanied Minor. Obsługa towarzyszy dziecku w drodze do i z samolotu – nawet przy jego opóźnieniu. 
 • Air France – dziecko od 5. do 14. roku życia podróżujące samo musi mieć wykupioną usługę Kids Solo. Jej koszt waha się od 50 do 100 euro. Dla dzieci w wieku 15-17 lat usługa jest opcjonalna. 
 • Lufthansa – dziecko między 5. a 11. rokiem życia może podróżować pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 12 lat lub z samodzielnie z wykupioną usługą opieki. Dzieci starsze mogą taką opiekę wykupić opcjonalnie. 

Płatna asysta dla dziecka, które samo leci samolotem – koszty

Ile trzeba zapłacić za usługę asysty, jeśli dziecko musi lecieć samo, bez opieki dorosłego? 

W LOT jej koszt to: w przypadku lotów krajowych – 130 zł, międzynarodowych – 250 zł, długodystansowych – 380 zł. Lufthansa pobiera opłatę w zależności od trasy (od 85 euro za podróż europejską do 150 euro za międzykontynentalny lot dalekiego zasięgu). W Air France usługa kosztuje 50 euro lub 65 euro, jeśli w trakcie lotu jest przesiadka. Jak widać, ceny asysty się różnią, zatem jeśli zależy Ci na cenie, to warto sprawdzić warunki kilku linii lotniczych obsługujących daną trasę. 

Przelot dziecka samolotem bez rodziców – o czym pamiętać? 

Aby cała podróż przebiegła bez zakłóceń: 

 • Przed zakupem biletu sprawdź zasady przelotu nieletnich na stronie linii lotniczych, którymi planujesz wysłać dziecko w podróż, 
 • Porównaj ceny i warunki przelotu, jeśli do wyboru masz kilka różnych linii lotniczych, 
 • Zastanów się, czy dziecko nie przekroczy granicy wieku w czasie pobytu w podróży – może się zdarzyć, że bilet wylotu będziesz kupować dla niemowlęcia, ale powrotu już dla dziecka, 
 • Sprawdź, czy nie są potrzebne dodatkowe dokumenty. Na przykład Francja wymaga od osób do 18. roku życia rozpoczynających podróż w tym kraju, posiadania pozwolenia na opuszczenie państwa podpisanego przez rodziców. 

Odwożąc dziecko na lotnisko przed pierwszą samodzielną podróżą, nie funduj mu dodatkowego stresu – zawieź je wygodnie samochodem. Na czas odprowadzenia dziecka do terminalu nasz parking Balice zadba o Twój samochód!