Podróże lotnicze a koronawirus. Zasady bezpieczeństwa na lotniskach w czasie pandemii COVID-19

Kobieta w maseczce na lotnisku w czasie pandemii COVID-19

Razem z początkiem lata w niebo ponownie wzbijają się samoloty pasażerskie, przewoźnicy przywracają międzynarodowe połączenia lotnicze, a turyści znowu mogą planować zagraniczne podróże. 1 czerwca w Polsce zostały wznowione loty krajowe, a od 17 czerwca wracają połączenia zagraniczne. Nie oznacza to jednak, że minęło zagrożenie związane z pandemią COVID-19, dlatego na lotniskach i w samolotach wprowadzone zostały specjalne procedury, które mają na celu zminimalizowanie możliwości zarażenia się koronawirusem. Sprawdź, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na lotniskach w czasie pandemii COVID-19.

Pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele dziedzin naszego życia – od kontaktów z rodziną, przez codzienne zakupy, naukę i pracę, na podróżach lotniczych kończąc. Od czerwca znowu możemy wejść na pokład samolotu, jednak jeżeli decydujemy się na taki środek transportu, musimy przygotować się wiele ograniczeń – wprowadzanych zarówno w terminalach lotniskowych jak i w samym samolocie. Przede wszystkim na wszystkich europejskich lotniskach pasażerowie muszą nosić maseczki – od momentu wejścia do terminalu lotniska startowego aż do opuszczenia terminalu lotniska docelowego. Dodatkowo podróżni powinni zmieniać maseczki co 4 godziny oraz regularnie myć i dezynfekować ręce. Konieczne jest także zachowanie społecznego dystansu – minimum 1,5 metra między osobami

Zasady bezpieczeństwa w terminalu lotniczym

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, do terminala pasażerskiego lotniska mogą wejść tylko pasażerowie (osoby posiadające kartę pokładową lub rezerwację). Po sprawdzeniu dokumentów następuje pomiar temperatury ciała (temperatura nie może być wyższa na 38 stopni Celsjusza).

Przed odlotem najlepiej większość niezbędnych dokumentów wypełnić przez internet, dotyczy to przede wszystkim:

  • odprawy online,
  • wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia (dostępnego najczęściej na stronie przewoźnika).

Po kontroli podróżny może udać się od razu do gate’u lub na zakupy. Tam również należy przestrzegać reżimu sanitarnego – obowiązuje zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk, używanie jednorazowych rękawiczek oraz zachowanie społecznego dystansu. 

Takie same procedury bezpieczeństwa obowiązują w terminalu lotniska docelowego. Po przylocie podróżni muszą przez cały czas nosić maseczki ochronne, dezynfekować ręce, a po odbiorze bagażu niezwłocznie opuścić teren terminala. 

Procedury na pokładzie samolotu

W czasie pandemii COVID-19 pasażerowie wchodzą na pokład samolotu pojedynczo i zajmując co drugie miejsce, tak aby maksymalnie ograniczyć kontakty między sąsiadującymi osobami. Na pokładzie obowiązkowe jest noszenie maseczek przez całą podróż i wymiana ich co 4 godziny. Pasażerowie są także proszeni o dokładne wypełnienie karty Karty Lokalizacji Pasażera, która umożliwi kontakt z podróżnym w przypadku wykrycia koronawirusa u któregoś ze współpasażerów. Na pokładzie samolotów obowiązują również ograniczenia w serwowaniu posiłków – napoje i przekąski dostępne są tylko w pojedynczych opakowaniach. Wstrzymane jest wydawanie ciepłych posiłków. 

Zasady bezpieczeństwa na parkingu przy lotnisku

W dobie koronawirusa najlepszym sposobem dojazdu na lotnisko jest własny samochód – dzięki temu możemy uniknąć konieczności korzystania z transportu publicznego, a także zminimalizować koszty związane z dojazdem taksówką. Auto warto zostawić na sprawdzonym parkingu przy lotnisku – ważne aby był on monitorowany i ubezpieczony. WAŻNE! Także na parkingu lotniskowym należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego – przede wszystkim trzeba dezynfekować ręce oraz zakrywać nos i usta.