Przed Tobą upragniony wyjazd? Planując go z głową, krok po kroku, zyskasz pewność, że dotrzesz w to miejsce, które na pewno chcesz, zabierzesz najpotrzebniejsze rzeczy, będziesz mieć gdzie spać i ubezpieczysz się na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli wiesz już, jakim budżetem dysponujesz, to czas zacząć planowanie wakacji!
Krok 1. Wybierz kierunek
Jak zaplanować wycieczkę? Zacznij od wyboru kierunku. Morze czy góry? Europa czy inny kontynent? Popularna turystyczna miejscówka czy miejsce, o który wiedzą nieliczni? Duże miasto czy mała miejscowość na łonie przyrody? Zwiedzanie zabytków, odpoczynek na plaży, smakowanie lokalnej kuchni, a może uprawianie sportu? Jest w czym wybierać – a wybór zależy oczywiście od Twoich preferencji, zarówno tych geograficznych, jak i tego, co zamierzasz robić podczas wyjazdu.
Krok 2. Sprawdź wymagane dokumenty
Zanim zarezerwujesz bilet na swoją wymarzoną podróż w doskonałej cenie, sprawdź dokumenty, jakie są wymagane podczas wjazdu. Dowiedz się, czy wystarczy dowód osobisty, czy potrzebny jest paszport – i upewnij się, że Twój paszport jest ważny.
Koniecznie sprawdź też, czy wymagana jest wiza, a jeśli tak – w jaki sposób się ją zdobywa, ile zajmuje to czasu i ile kosztuje.
Krok 3. Zarezerwuj bilet
Sprawdź ofertę lotów z lotniska Kraków Balice i zarezerwuj bilet. Jeśli wolisz nie ryzykować, znasz już termin swojego urlopu, to zrób to z wyprzedzeniem. Najlepsze ceny uzyskasz nawet 2-3 miesiące przed wylotem. Jeśli jednak nie masz zobowiązań, możesz polować na samolotowe okazje.
Krok 4. Zgromadź informacje
Informacja o dokumentach wymaganych do wjazdu to niejedyna rzecz, jaką trzeba wiedzieć, planując wakacje. Zajmując się planowaniem wakacji, warto dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu, do którego się wybierasz. Jaki panuje tam klimat? Jaki jest oficjalny język i w jakich językach można się porozumieć z mieszkańcami? Czy są jakieś zaskakujące dla nas zakazy?
Cennych porad mogą dostarczyć Ci znajomi, którzy już byli już tam, gdzie się wybierasz. Informacje znajdziesz też na stronach biur podróży, oficjalnych portalach turystycznych państw czy regionów oraz na blogach i w mediach społecznościowych, a także w książkach podróżniczych.
Krok 5. Przygotuj swój plan podróży
Twoje wakacje – Twój plan wypoczywania! Jeśli nie lubisz narzuconych przez biura podróży harmonogramów wycieczek, to masz pełne pole do popisu. Zastanów się, jaka forma odpoczynku najbardziej Ci odpowiada. Czy lepiej czujesz się podczas wysokogórskich wspinaczek, czy preferujesz relaks na piaszczystej plaży przy szumie morza? A może jednak wolisz odkrywać historyczne, zabytkowe miejsca, zwiedzać muzea lub poznawać lokalną kulturę i kuchnię? Te wszystkie rzeczy pewnie da się nawet połączyć.
Po sprawdzeniu dostępnych na miejscu atrakcji wybierz te, które Cię interesują. Wygodnie jest zrobić krótką listę rzeczy, które koniecznie chcesz zrobić lub zobaczyć, a także dodatkową dla atrakcji, które również są dla Ciebie interesujące, ale nie aż tak ważne. Jeśli lubisz, możesz przygotować bardzo szczegółowy plan podróży, pamiętaj jednak o uwzględnieniu w nim miejsca nie nieprzewidziane sytuacje – zarówno ewentualne opóźnienia i awarie, jak i sytuację, w której już będąc na miejscu dowiadujesz się o atrakcji, której nie możesz pominąć.
Krok 6. Zabezpiecz się przed chorobami
Są kraje, do których nie wjedziesz bez posiadania określonych szczepień. Są też miejsca, przed wizytą gdzie warto się zaszczepić dla własnego bezpieczeństwa. Dlatego sprawdź, czy tam, gdzie się wybierasz, są wymagane lub zalecane jakieś szczepienia – ponieważ często muszą być one wykonywane w określonych przedziałach czasowych, trzeba je zaplanować z dużym wyprzedzeniem.
Zwróć też uwagę na choroby, na które narażasz się w danej lokalizacji. W niektórych przypadkach – np. miejscach, gdzie występuje malaria – trzeba zażywać lekarstwa, aby zapobiec zachorowaniu. Ewentualne niezbędne leki czy preparaty koniecznie kup przed wyjazdem po dokładnym researchu odnośnie ich stosowania, ewentualnych skutkach ubocznych i interakcjach z innymi lekami.
Krok 7. Znajdź zakwaterowanie
Odpowiednie zakwaterowanie to jedna z najważniejszych spraw do zaplanowania. Rezerwując noclegi, pamiętaj o tym, aby uważnie sprawdzić ich lokalizację – powinny znajdować się one w miejscach wygodnych do realizowania Twoich planów (zwiedzania, odpoczynku na plaży, wędrówek) i do których bez trudu dotrzesz transportem, jaki będziesz mieć do dyspozycji. Jeśli zamierzasz przemieszczać się i zmieniać noclegi, koniecznie sprawdź, ile czasu zajmie Ci dojazd z jednego do drugiego (możesz to zrobić przy użyciu Google Maps).
Upewnij się również, że rezerwowane noclegi mają oczekiwane przez Ciebie udogodnienia, np. śniadanie, kuchnię z wyposażeniem, pralkę, parking, internet. Koniecznie sprawdź też opinie internautów na ich temat – z komentarzy można się wiele dowiedzieć.
Szukając noclegów – zwłaszcza jeśli masz problem ze znalezieniem tego idealnego – warto przeglądać oferty z różnych portali oferujących bazę turystyczną, nie tylko tych najpopularniejszych w Polsce. Możesz też sprawdzić, jakie noclegi (lub portale z noclegami) polecają blogerzy, piszący o atrakcjach w miejscu, do którego się wybierasz – w ten sposób można znaleźć nietypowy pomysł na nocleg, np. tradycyjny zajazd, klasztor lub barkę na rzece.
Krok 8. Zaplanuj wyżywienie
Planowanie wakacji wymaga też zaplanowania wyżywienia. Jeśli lubisz samodzielnie gotować, warto zorientować się, jakie sklepy – i jak blisko noclegu – będziesz mieć do dyspozycji (a także, jeśli wybierasz się w dalszą podróż, jakie produkty są lokalnie dostępne).
A może wolisz próbować lokalnej kuchni w restauracjach? W tej sytuacji nie zaszkodzi sprawdzić, jak dużo lokali jest dostępnych tam, gdzie się wybierasz, jakiego są rodzaju (kuchnia lokalna, street foody, restauracje fine dining) oraz jakie mają godziny otwarcia – może są zamykane na czas sjesty w ciągu dnia albo poza sezonem działają wyłącznie w weekendy? Szczególnie ważne jest sprawdzenie oferty restauracyjnej wtedy, gdy jesteś na specjalnej diecie – w ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek.
Krok 9. Ubezpiecz się
Planując wakacje, zapewne nie myślisz o problemach zdrowotnych ani wypadkach. Mimo to wyruszając za granicę zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne – nawet jeśli jesteś w doskonałym zdrowiu. Koszty pomocy medycznej w niektórych krajach mogą być bardzo wysokie, więc lepiej, aby zostały pokryte z polisy.
Wybierając ubezpieczenie, sugeruj się nie tylko jej ceną, ale też tym, co obejmuje i wybierz taką, która pokryje wszystkie ewentualne Twoje potrzeby (mogą to być urazy podczas uprawiania sportu, akcja ratunkowa w górach, leczenie choroby przewlekłej czy uszkodzenie bagażu).
Krok 10. Zadbaj o finanse
Jak zaplanować udane wakacje? Przygotowując się również pod kątem finansowym. Sprawdź nie tylko to, jaka waluta obowiązuje w miejscu, do którego planujesz podróż, ale też poszukaj informacji o dostępność płatności kartą, a także o tym, czy lokalne bankomaty obsługują karty wydawane przez Twój bank. W większości miejsc na świecie płatności kartą są bezproblemowe, a bankomaty nietrudne do znalezienia, zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły.
Krok 11. Spakuj się z głową
Są różne techniki pakowania bagażu w podróż – niektórzy pakują się przez kilka dni, na bieżąco dorzucając do walizki rzeczy, o których sobie przypomną, inni natomiast najpierw tworzą listy, a pakowanie bagażu zostawiają na ostatni dzień. Niezależnie od tego, jaką masz metodę, pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością zabieranych rzeczy. Dziś już raczej nigdzie nie ma problemu z tym, żeby przeprać ubrania lub dokupić coś na miejscu.
Koniecznie sprawdź też, czy zabierasz wszystko, co niezbędne. Warto z wyprzedzeniem przygotować sobie listę takich rzeczy, aby móc dopisywać do niej to, co Ci się akurat przypomni. Mogą znaleźć się na niej dokumenty, karty płatnicze, leki, odzież, obuwie, kosmetyki, sprzęt sportowy – wszystko zależy od tego, dokąd się wybierasz i jak planujesz spędzić swoją podróż.
Pakując się, pamiętaj o tym, aby Twój bagaż był zgodny z limitem bagażu, jaki narzuca przewoźnik!
Krok 12. Zaplanuj dojazd na lotnisko
Wiesz już, jak zaplanować podróż, ale pamiętaj, aby zadbać też o dojazd na lotnisko. Na miejscu warto być wcześniej – co najmniej ok. 2 godziny przed odlotem. Dobrze jest śledzić komunikaty lotniska (na przykład w mediach społecznościowych), ponieważ niekiedy informuje ono o na przykład przedłużonym czasie odprawy, co oznacza konieczność przybycia z większym wyprzedzeniem.
Jeśli chodzi o dojazd na lotnisko, do wyboru masz kilka opcji – transport publiczny, taksówka, własny samochód – z których ta ostatnia jest zdecydowanie najwygodniejsza. Dojazd na lotnisko własnym autem oznacza jednak konieczność znalezienia miejsca, w którym bezpiecznie i za nieduże pieniądze zaparkujesz je na okres całej podróży. Polecamy nasz prywatny parking przy lotnisku Balice, z którego jest blisko do terminalu pasażerskiego (zapewniamy bezpłatny transport przez całą dobę), gdzie możesz zważyć swój bagaż i zabezpieczyć go folią, a także skorzystać z naszej pomocy w nagłych wypadkach. Uwaga, miejsce na parkingu warto rezerwować z wyprzedzeniem!