Wiele osób nie wie, że przewożenie psa, kota czy innego zwierzęcia w samolocie bywa możliwe nawet w kabinie pasażerskiej. Regulaminy linii lotniczych jednak różnią się pod tym względem. Kiedy pies, kot czy fretka może lecieć razem z nami, a kiedy musi podróżować w luku bagażowym? Jak wygląda sytuacja w poszczególnych liniach lotniczych? Wszystkie te kwestie omawiamy w naszym artykule.
Pies przewodnik w samolocie
Chcesz wyruszyć w podróż razem ze swoim psem przewodnikiem lub psem asystującym? Z tym zazwyczaj nie ma problemu – już od lat linie lotnicze zezwalają na jego przewóz w kabinie pasażerskiej. Pamiętaj jednak, że zawsze musisz zgłosić przewoźnikowi taką potrzebę z odpowiednim wyprzedzeniem – jeśli pojawisz się na lotnisku w towarzystwie psa przewodnika, nie uprzedzając linii lotniczych, prawdopodobnie nie zostaniecie wpuszczeni na pokład.
Lot z psem lub kotem
Jak przewieźć koty w samolocie albo psy, które nie pełnią funkcji przewodników? Niektóre linie lotnicze umożliwiają podróż ze zwierzęciem w kabinie pasażerskiej, inne dopuszczają jego transport tylko w luku bagażowym – a i to bywa uzależnione od jego wagi. Każdy z przewoźników lotniczych ustala własny regulamin i nie musi uwzględniać w nim przewozu zwierząt. Z reguły podróż samolotem z psem, kotem lub innym zwierzęciem jest prostsza w przypadku linii regularnych niż tanich linii lotniczych.
W dalszej części artykułu prezentujemy bardziej szczegółowe informacje na ten temat. Dotyczą one przewozu zwierząt w celach niekomercyjnych (np. w przypadku przeprowadzki lub wspólnego wyjazdu na urlop). Transport w celach komercyjnych (np. sprzedaży) to dodatkowe wymogi, w tym konieczność pośrednictwa agencji celnej, co oznacza większe koszty i inne warunki przewozu – zawsze jako cargo w luku bagażowym).
Zwierzęta w samolotach WizzAir, Ryanair i easyJet
Wiele tanich linii lotniczych nie pozwala na przewóz zwierząt innych niż psy przewodniki i psy asystujące. Tak jest w przypadku linii WizzAir, Ryanair i easyJet. Jednak nawet z psem przewodnikiem nie zawsze będziesz móc polecieć – przykładowo Ryanair nie pozwala na ich transport na trasach do i z Maroka czy Izraela.
Przewóz zwierząt – Norwegian
Norwegian to przykład tanich linii lotniczych, które umożliwiają przewóz zwierząt – jednak w ograniczonym zakresie. Dopuszczalne jest jedynie przewożenie kotów i psów o wadze do 15 kg. To, czy zwierzę może podróżować w kabinie, czy w luku bagażowym, zależy od tego, jak jest duże oraz na jakiej trasie odbywa się lot. Maksymalne wymiary transportera do kabiny pasażerskiej to 43 cm x 31 cm x 20 cm, a do luku bagażowego – 125 cm x 81 cm x 86 cm.
Polskie Linie Lotnicze LOT a przewóz zwierząt
W podróż samolotem LOT-u możesz zabrać kota, fretkę czy psa każdej wielkości. Zwierzęta do 8 kg (waga łącznie z transporterem) mogą lecieć w kabinie, większe są przewożone w luku bagażowym. Maksymalne wymiary transportera zależą od typu samolotu – znajdziesz je w regulaminie przewoźnika.
Lufthansa – przewóz zwierząt
W samolotach Lufthansy można przewozić psy i koty zarówno w kabinie, jak i w luku bagażowym, zależnie od wagi. Maksymalne wymiary transportera do kabiny pasażerskiej to 50 cm x 40 cm x 23 cm, a do luku bagażowego są one uzależnione od typu samolotu.
Lot z psem lub kotem liniami Air France
Problemów nie robi również przewoźnik Air France. Tutaj swojego pupila zabierzemy do przedziału pasażerskiego, jeśli waży poniżej 8 kg, a przewieziemy w luku bagażowym, jeśli jego waga to do 15 kg. Maksymalne wymiary transportera do kabiny pasażerskiej to 46 cm x 28 cm x 24 cm, a do luku bagażowego 62 cm x 42 cm x 42 cm (w przypadku zwierząt o wadze do 15 kg). Aby przewieźć dużego psa – powyżej 15 kg – musimy skontaktować się z liniami i uzyskać dodatkowe potwierdzenie.
Sprawdzenie regulaminu i poinformowanie przewoźnika
Pamiętaj, że zanim zaczniesz planować podróż z psem, kotem lub innym ukochanym zwierzęciem, musisz zacząć od dokładnego zapoznania się z regulaminem konkretnego przewoźnika. Te dość dynamicznie się zmieniają w przypadku zwierząt i dlatego powyższe dane za niedługi czas mogą być nieaktualne. Regulamin należy również sprawdzić po to, aby dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, a więc na przykład to, czy pies musi mieć na czas podróży założony kaganiec. Znajdziesz tam też informacje odnośnie przewozu psów ras uznawanych za niebezpieczne.
Ciekawostką jest na przykład to, że swego czasu Lufthansa dała zielone światło do przewozu w przedziale pasażerskim sokołów. Linią lotniczą często podróżują majętne osoby z Dalekiego Wschodu, które uwielbiają te ptaki, czego efektem był ukłon przewoźnika w stronę tych klientów.
Pamiętaj też, że musisz poinformować linie lotnicze o chęci przewozu zwierzęcia z co najmniej 12-godzinnym wyprzedzeniem. Jednak lepiej zrobić to dużo wcześniej, ponieważ w samolotach przewidziana jest ograniczona liczba miejsc dla podróżujących zwierząt.
Wymogi dotyczące przewożenia zwierząt w samolocie
Zanim wejdziesz ze swoim pupilem na pokład, musisz zadbać o spełnienie wymagań prawnych dotyczących jego przewozu. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych na terenie Unii Europejskiej zwierzę musi mieć opiekuna – może nim być jego właściciel (wskazany z imienia i nazwiska w dokumencie identyfikacyjnym, np. psim paszporcie) lub osoba przez niego pisemnie upoważniona.
Podróżujące zwierzę musi być zachipowane, ewentualnie posiadać czytelny tatuaż (o ile został on wykonany przed 3 lipca 2011 roku). Musi też mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, a także ważny paszport. Wszystko to wykonasz w większości gabinetów weterynaryjnych (uwaga – nie w każdym).
Powyższe zasady dotyczą jednak psów, kotów i fretek oraz podróży w obrębie Unii Europejskiej – dla pozostałych zwierząt oraz innych miejsc docelowych wymagania prawdopodobnie będą się różnić, dlatego koniecznie sprawdź je przed podróżą.
Swoje zasady mają też linie lotnicze, o czym pisaliśmy wyżej. Decydując się na podróż samolotem z psem, kotem czy innym zwierzakiem, musisz zadbać nie tylko o jego dokumenty, ale też o transporter dla niego (wymagania są inne w przypadku różnych linii lotniczych, ale zawsze musi być on takiej wielkości, aby zwierzę mogło w nim wygodnie zmieniać pozycje), a także oczywiście o bilet – za podróż zwierzęcia trzeba dodatkowo zapłacić.
Jak bezpiecznie przewieźć zwierzę na lotnisko?
Wybierając się w podróż samolotem z kotem lub psem, najwygodniej jest pojechać na lotnisko własnym autem. W ten sposób nie tylko bez problemu przewieziesz transporter ze zwierzęciem, ale też wyruszysz o najdogodniejszej dla siebie porze. Pamiętaj, że procedury odprawy ze zwierzęciem trwają dłużej, dlatego musisz być na lotnisku z większym niż zwykle wyprzedzeniem.
Jeśli podróżujesz z lotniska w Krakowie, samochód możesz zostawić na parkingu Balice. Zapewne kochasz zwierzęta, więc pewnie ucieszy Cię fakt, że z każdego parkowania na Panda Parking Balice przeznaczamy 1 zł na pomoc bezdomnym zwierzętom z krakowskiego schroniska.