Obowiązkowe wyposażenie w samochodzie – na co dzień i na wyjazd wakacyjny

Obowiązkowe wyposażenie w samochodzie

Warto wiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie w samochodzie nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim po to, żeby w czasie podróży być przygotowanym na każdą ewentualność. W skład wyposażenia obowiązkowego wchodzą bowiem elementy, które są ważne dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Wyjaśniamy, co powinno być w samochodzie ze względu na przepisy prawa i podpowiadamy, w co dodatkowo należy się zaopatrzyć, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Obowiązkowe wyposażenie auta

Lista wyposażenia samochodu jest określana przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych i pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Znajdują się na niej takie rzeczy jak numer identyfikacyjny pojazdu, wycieraczki przedniej szyby, lusterka, punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa, zagłówki czy błotniki. To wyposażenie zapewnia producent auta, my natomiast powinniśmy wymienić je w razie uszkodzenia.

Elementem obowiązkowym jest też tablica rejestracyjna, która musi być prawidłowo zamocowana, czytelna, dobrze oświetlona i niczym nie zasłonięta.

Jeśli natomiast chodzi o przedmioty, które nie są zainstalowane w samochodzie, ale zazwyczaj przewożone w bagażniku, na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu znajdziemy tylko dwie rzeczy:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • gaśnicę.

Trójkąt ostrzegawczy

Jednym z elementów obowiązkowego wyposażenia w samochodzie jest trójkąt do ustawiania na drodze, przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu. Trójkąt musi mieć znak homologacji. W czasie wypadku lub postoju pojazdu jesteśmy zobowiązani do ustawienia go w odpowiedniej odległości i w ten sposób poinformowanie innych uczestników ruchu o zatrzymanym aucie.

Za brak trójkąta ostrzegawczego w samochodzie grozi nam mandat do 500 złotych.

Gaśnica

Czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie? Tak! Co ważne, powinniśmy trzymać ją w takim miejscu, aby w razie potrzeby mieć do niej łatwy dostęp – bagażnik nie jest tu najlepszym wyborem.

Musimy też pamiętać o tym, że gaśnice mają określoną przydatność do użycia. Co prawda nie dostaniemy mandatu w sytuacji, kiedy wygaśnie ważność naszej gaśnicy, ale zostaniemy wtedy zobowiązani do jej wymiany. Jeśli tego nie zrobimy, możemy otrzymać mandat, a nasze zniżki w polisie OC lub AC mogą zostać obniżone, a nawet unieważnione. Co więcej, przeterminowana gaśnica może okazać się nieprzydatna, kiedy będziemy zmuszeni jej użyć.

Podobnie jak w przypadku trójkąta ostrzegawczego za brak sprawnej gaśnicy grozi nam mandat w wysokości do 500 złotych.

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Czy trzeba mieć apteczkę w aucie? Nie, w Polsce apteczka samochodowa nie znajduje się na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu. Jednak nigdy nie mamy pewności, co wydarzy się w czasie podróży – dlatego warto mieć przy sobie apteczkę i być przygotowanym na wszystko, co może nas spotkać. Tym bardziej że w Polsce obowiązkowe jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej, a apteczka może nam to zadanie ułatwić.

Co powinna znaleźć się w apteczce? Przede wszystkim bandaże, kompres i plaster z opatrunkiem, a także opaska uciskowa, środki dezynfekujące, rękawiczki, koc termiczny oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Jeśli jeździmy samochodem często i na długich trasach, dobrym wyborem może być apteczka o szerszym wyposażeniu.

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w aucie?

Kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa, należy jednak do przedmiotów, które warto mieć w samochodzie. Zapewni nam bezpieczeństwo w razie konieczności wysiadania z auta, jeśli z jakiegoś powodu – na przykład w wyniku awarii – musieliśmy nagle się zatrzymać i opuścić pojazd. Może się też przydać także w innych niespodziewanych sytuacjach – na przykład jeśli jako świadkowie wypadku będziemy udzielać pomocy.

Co trzeba mieć w aucie, gdy wybierasz się na wakacje?

”Wakacyjne” wyposażenie samochodu musi być zgodne z tym, jak daleko się wybieramy, jak dużo zamierzamy jeździć autem oraz kim są nasi pasażerowie. Istotne jest też, kiedy i dokąd się jedziemy. Wakacje z dziećmi? Konieczne będą odpowiednie siedziska dla dzieci. Zimowy wypad w góry? Weź łańcuchy na koła. Zawsze warto mieć też ze sobą linkę holowniczą, ładowarkę samochodową czy jakąś formę nawigacji, nie wspominając o dokumentach.

Jeśli wybierasz się autem na wakacje za granicę, możesz sprawdzić, jak wygląda lista obowiązkowego wyposażenia samochodu w kraju, przez który będziesz jechać. Często różni się ona od polskiej. Co prawda w wielu państwach – w tym w większości krajów europejskich – obowiązuje Konwencja Wiedeńska, zgodnie z którą lista obowiązkowego wyposażenia samochodu zależy od miejsca rejestracji auta, ale wymagane przez prawo wyposażenie może ci podpowiedzieć, co warto z sobą zabrać. I tak w niektórych państwach europejskich obowiązkowe bywają apteczki, kamizelki odblaskowe, nie jeden, ale dwa trójkąty ostrzegawcze, ale też zapasowe żarówki, zapasowe koła, kliny zabezpieczające koła czy łańcuchy śniegowe.

A może lecisz na dwutygodniowe wakacje i zostawiasz samochód na parkingu? Co wtedy może się przydać? Jeśli parkujesz na naszym prywatnym parkingu przy lotnisku Balice, nie musisz o nic się martwić – oprócz bezpiecznego miejsca postojowego i dowozu na lotnisko zapewniamy też takie udogodnienia jak ładowanie akumulatora, kompresor, a nawet płyn do spryskiwaczy i pomoc w razie zamarzniętych zamków.

Copyright@ 2024 Do góry
Panda Parking
Panda Parking
569 opinii Google
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
2024-01-15
Najlepszy parking na jakim parkowalam dotychczas w Krakow-Balice. Obsluga rewelacja a zwlaszcza jeden Pan Krzysztof ktory jest wiecznie usmiechniety i chetny do pomocy. Nie spotkalam dotychczas na zadnych parkingach w balicach takiej osoby a korzystalam juz z wszytkich jakie sa dostępne. Takiego pracownika to szukac ze swieca. Polecam serdecznie parking 🐼
Rudek
Rudek
2024-01-15
Bardzo miła i profesjonalna ekipa, parking około 2 minuty od samego lotniska, sprawnie i przyjemnie. Polecamy
Agnieszka Rogoz
Agnieszka Rogoz
2024-01-07
Super obsługa
Łukasz Świerczyński
Łukasz Świerczyński
2024-01-02
Blisko tanio czego chcieć więcej
Damian Chodura
Damian Chodura
2023-12-30
Jest okej
Angelika Wadowska
Angelika Wadowska
2023-12-22
Przemiła obsługa, z pewnością skorzystamy następnym razem 😀
grzegorz glista
grzegorz glista
2023-12-22
parking super polecam szybki odwoz na lotnisko