Najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie. Co warto wiedzieć, aby mieć wygodną podróż?

Najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w krótką podróż tanimi liniami, czy czeka cię kilkunastogodzinny lot na inny kontynent, komfort  w trakcie podróży jest niezwykle ważny. Dzięki niemu lot będzie przyjemniejszy, mniej stresujący, ale też mniej męczący. Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na wygodę w czasie lotu, jest wybór miejsca w samolocie. Z naszego poradnika dowiesz się, które miejsca uchodzą za najlepsze, a które za najgorsze.

O czym pamiętać, wybierając miejsca w samolocie?

Zanim przejdziemy do konkretów i wskażemy, jakie miejsca w samolocie warto wybrać, a których lepiej unikać, mamy dla ciebie garść wskazówek, co wziąć pod uwagę, dokonując rezerwacji. Podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii, tak i jeśli chodzi o miejsca w samolocie nie ma wyboru w 100% dobrego ani w 100% złego – wszystko zależy od twoich potrzeb i upodobań.

Przede wszystkim zanim zarezerwujesz miejsce w samolocie, zapoznaj się z układem siedzeń. Układy bywają różne w zależności od wielkości samolotu i modelu. W przypadku samolotów wąskokadłubowych – tych, które latają na stosunkowo krótkich trasach, na przykład w obrębie Europy – zwykle mamy konfigurację 3-3 (czyli po 3 siedzenia w 2 rzędach). Na trasach bardzo krótkich możesz spotkać się z konfiguracją 2-2. Z kolei w samolotach szerokokadłubowych konfiguracje mogą być różne, np. 2-4-2, 3-3-3, 3-4-3. Jeśli lecisz z Krakowa do Azji lub do Ameryki, samolot prawdopodobnie będzie miał konfigurację 3-4-3 (czyli w 2 rzędach przy oknach po 3 miejsca, a w środkowym rzędzie – 4). Układ siedzeń możesz zwykle sprawdzić na stronach linii lotniczych, ale też w serwisie seatguru.com/findseatmap.

Oczywiście podróż będzie dla ciebie bardziej komfortowa, jeśli zdecydujesz się na wykupienie miejsca w wyższej klasie. Udogodnienia różnią się jednak w zależności od przewoźnika i na krótkich trasach mogą nie być aż tak odczuwalne – dlatego zanim zdecydujesz się zapłacić więcej za bilet, sprawdź na stronie internetowej swoich linii lotniczych, co dokładnie oferuje klasa biznesowa czy pierwsza.

Pamiętaj, że im wcześniej dokonasz rezerwacji miejsc, tym większy wybór będziesz mieć. Również jako członek programu lojalnościowego linii lotniczych możesz liczyć na dostęp do lepszych miejsc lub mieć możliwość ich rezerwacji bez dodatkowych opłat.

Gdzie najlepiej siedzieć w samolocie

Gdzie najlepiej siedzieć w samolocie?

Jakie miejsca w samolocie wybrać? Wiele osób lubi miejsca przy oknie. Jeśli cenisz spokój, w czasie podróży chętnie podziwiasz widoki, a jednocześnie nie zależy ci na łatwej możliwości wyjścia, na przykład do toalety, miejsce przy oknie będzie dobrym wyborem. Jest ono wygodne zwłaszcza w przypadku podróży na krótkiej trasie, ale podczas lotu długodystansowego traci część swoich zalet.

Często warto wybierać miejsca przy przejściu – zrób to, jeśli zależy ci przede wszystkim na możliwości wygodnego i bezproblemowego wstawania (czy to aby sięgnąć do bagażu podręcznego w schowku, czy pójść do toalety lub przespacerować się po pokładzie). Miejsca przy korytarzu są polecane zwłaszcza w przypadku podróży z ruchliwym dzieckiem.

Podróżując z maluchem, najlepiej rezerwować miejsca blisko toalet i tam, gdzie można zamontować kołyskę – dlatego linie lotnicze często przeznaczają pierwsze rzędy dla pasażerów z dziećmi. Więcej o tym, jak przygotować się do podróży z (małym) dzieckiem, dowiesz się z artykułu: Dziecko w samolocie.

Jeśli zależy ci na tym, aby jak najmniej słyszeć hałas silników, wybierz miejsca z przodu samolotu. Wiele osób woli je też ze względu na możliwość szybszego wyjścia po lądowaniu.

Boisz się turbulencji? W takim razie wybierz miejsca w okolicach skrzydeł samolotu – tam będą one najsłabiej odczuwalne. Ale jeśli boisz się latać i chcesz mieć świadomość, że znajdujesz się w najbezpieczniejszej części samolotu, zarezerwuj środkowe miejsce w jednym z ostatnich rzędów – według niektórych badań w przypadku katastrofy dają one największe szanse przeżycia.

Jednym z najbardziej wygodnych miejsc w samolocie są te z dodatkową przestrzenią na nogi – w pierwszych rzędach oraz przy wyjściach awaryjnych. Trzeba jednak pamiętać o ich ograniczeniach – siedząc tam, nie można umieszczać bagażu podręcznego pod siedzeniem w czasie startu i lądowania. Ponadto nie każdy pasażer może podróżować przy wyjściu awaryjnym – musi być to osoba dorosła, która nie potrzebuje wsparcia od personelu, ale sama może stanowić wsparcie, dlatego musi mówić po angielsku (lub w języku załogi), nie mieć nikogo pod opieką i w razie czego być gotowa nieść pomoc.

Najgorsze miejsca w samolocie

Gdzie najlepiej nie siedzieć w samolocie? Niezbyt lubiane są miejsca środkowe – siedząc na nich, mamy najbardziej ograniczoną przestrzeń, nie możemy łatwo wstać, a jednocześnie musimy liczyć się z koniecznością przepuszczania pasażera z fotela przy oknie.

Za kiepskie uchodzą też miejsca w pobliżu toalet czy kuchni – jest tam zwykle głośniej i ruchliwiej. Nieprzyjemności wynikające z dużego ruchu szczególnie dotkliwie odczuwa się, siedząc na miejscu przy korytarzu. Dodatkowo miejsca w ostatnich rzędach przed kuchnią czasami nie mają możliwości odchylenia fotela.

Wiele osób nie lubi latać w tyle samolotu – miejsca na końcu to większy hałas silników, który może przeszkadzać na przykład w drzemce. Dodatkowo siedząc w ogonie, bardziej odczuwamy turbulencje.

Jeśli chcesz w czasie lotu uniknąć sąsiedztwa dzieci, nie wybieraj miejsc w pierwszych rzędach – jak już wspomnieliśmy, linie lotnicze często przeznaczają je dla pasażerów z maluchami.

Jak widać, nawet miejsca uchodzące za najlepsze miewają swoje wady. I odwrotnie – najgorsze miejsca w samolocie mogą mieć zalety, które dla ciebie będą ważniejsze niż ich słabe strony. Dlatego jeszcze raz powtórzymy: dokonując rezerwacji, kieruj się głównie swoimi potrzebami i upodobaniami.

Wygodny dojazd na lotnisko

Jeśli ważny jest dla ciebie komfort podróży, prawdopodobnie pojedziesz na lotnisko najwygodniejszym spośród środków transportu – własnym autem. Na czas podróży – nieważne, jak długiej – możesz bezpiecznie zostawić na naszym prywatnym parkingu przy lotnisku w Balicach. Zapewniamy nie tylko miejsce parkingowe i bezpłatny transfer na lotnisko, ale też pomagamy w nagłych wypadkach.

Copyright@ 2024 Do góry
Panda Parking
Panda Parking
569 opinii Google
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
2024-01-15
Najlepszy parking na jakim parkowalam dotychczas w Krakow-Balice. Obsluga rewelacja a zwlaszcza jeden Pan Krzysztof ktory jest wiecznie usmiechniety i chetny do pomocy. Nie spotkalam dotychczas na zadnych parkingach w balicach takiej osoby a korzystalam juz z wszytkich jakie sa dostępne. Takiego pracownika to szukac ze swieca. Polecam serdecznie parking 🐼
Rudek
Rudek
2024-01-15
Bardzo miła i profesjonalna ekipa, parking około 2 minuty od samego lotniska, sprawnie i przyjemnie. Polecamy
Agnieszka Rogoz
Agnieszka Rogoz
2024-01-07
Super obsługa
Łukasz Świerczyński
Łukasz Świerczyński
2024-01-02
Blisko tanio czego chcieć więcej
Damian Chodura
Damian Chodura
2023-12-30
Jest okej
Angelika Wadowska
Angelika Wadowska
2023-12-22
Przemiła obsługa, z pewnością skorzystamy następnym razem 😀
grzegorz glista
grzegorz glista
2023-12-22
parking super polecam szybki odwoz na lotnisko