Lotnisko Balice w czasie pandemii – nasz mini reportaż

Lotnisko Balice pod Krakowem. Fot. Pixabay.com

Czego można się spodziewać, przylatując na lotnisko Balice w czasie pandemii? Jak wygląda wylot z Balic i na ile wdrożone przez obsługę środki bezpieczeństwa sprawiają, że pasażer może czuć się bezpiecznie w obliczu epidemii koronawirusa?

Lotnisko Balice w czasie pandemii – drastyczny spadek liczby pasażerów

Dwa pierwsze miesiące 2020 roku były dla Balic bardzo optymistyczne. Przyrost ruchu pasażerskiego w styczniu i lutym wyniósł o ponad 100.000 osób w każdym miesiącu więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Niestety pandemia przyniosła Balicom kilkumiesięczną zapaść.

Pierwszy kwartał 2020 nie wyglądał jeszcze tak dramatycznie. Balice obsłużyły 1,5 mln pasażerów, zaledwie 98 tys. mniej niż rok wcześniej. Nikt nie przypuszczał, że zakaz lotów potrwa tak długo, że w drugim kwartale 2020 roku lotnisko obsłuży zaledwie 145 66 pasażerów (z czego w kwietniu zaledwie 52 osoby [1]). Różnica jest więc kolosalna.

W sierpniu 2020 roku, w miesiąc po zniesieniu zakazu lotów międzynarodowych, lotnisko Balice odwiedziło 309 660 osób. To jedynie 37% z liczby pasażerów w porównaniu do sierpnia 2019 roku, kiedy to lotnisko obsłużyło 823 402 pasażerów, bijąc tym samym swój rekord. 

To „wyludnienie” lotniska widać bardzo wyraźnie czy to wylatując, czy lądując na Balicach. Podróżnych jest bardzo mało, kolejek brak, miejsca pod dostatkiem. Całość sprawia jednak smutne wrażenie i boleśnie przypomina nam o tym, że podróżowanie, do jakiego byliśmy przyzwyczajeni jeszcze przed kilkoma miesiącami, nie jest na razie możliwe. Z drugiej strony, osobom decydującym się na lot, brak kolejek, mniejsza ilość pasażerów i więcej przestrzeni może się podobać. Dotyczy to nie tylko lotniska, ale też infrastruktury wokół niego. Obecnie bez problemu można znaleźć miejsce na naszym parkingu przy lotnisku Balice.

Balice – koronawirus i środki bezpieczeństwa

Pierwszą zmianą, która rzuca się w oczy od razu po przybyciu na lotnisko, jest zakaz wejścia na teren terminalu bez karty pokładowej lub potwierdzenia rezerwacji. Innymi słowy, tylko osoby przylatujące bądź odlatujące mogą znajdować się na terenie terminalu. Wszyscy, którzy przyjechali np. po to, by odebrać bliskich z lotniska, muszą oczekiwać na zewnątrz, poza halą przylotów. Warto przekazać tę informację osobom przylatującym, zwłaszcza jeśli do tej pory nie korzystały z lotniska w Balicach i nie wiedzą jak się po nim poruszać.

Osoby odlatujące z Balic – środki bezpieczeństwa w czasie pandemii

Aby wejść na teren terminalu (z ważną kartą pokładową) należy przedstawić ją ochronie oraz przejść pomiar temperatury. Ustawiono w tym celu dwie bramki, które dokonują pomiaru bezdotykowo, a urządzenie uruchamia się po umieszczeniu nadgarstka w odpowiedniej odległości od czujnika. Jedna (podwójna) bramka znajduje się na parterze terminalu przy wejściu głównym, druga zaś (pojedyncza) przy wejściu od strony pociągu SKK, na pierwszym piętrze terminala.  

Przez cały czas pobytu na terenie lotniska obowiązuje noszenie maseczki ochronnej, która musi być prawidłowo założona (czyli nie wystarczy trzymanie jej na brodzie czy pod nosem). Na terenie terminala widać pracowników ochrony, którzy dbają o to, by pasażerowie zachowywali się zgodnie z zaleceniami.

Na terenie terminalu dostępne są bezdotykowe automaty do dezynfekcji rąk oraz liczne instrukcje na temat zasad bezpieczeństwa, zachowania odstępów czy konieczności noszenia maseczki.

Ilość osób podróżujących jest niewielka, dlatego nie ma problemów ze znalezieniem miejsca siedzącego oraz zachowaniem odległości od innych pasażerów. Nie wprowadzono jednak – wzorem niektórych innych lotnisk – zabezpieczeń w postaci wykluczenia taśmą ochronną niektórych krzeseł, by wymusić na pasażerach zachowanie odstępów.

Z uwagi na małą ilość pasażerów, czas odprawy jest krótki, a kolejki do odprawy bezpieczeństwa zaledwie kilkuosobowe (choć być może zależy to od pory dnia).  Dzięki automatycznym stanowiskom nadawania bagażu (self-service drop), które w Balicach wprowadzono jeszcze w lutym, przed epidemią COVID-19, pasażerowie mają mniejszy kontakt z personelem i łatwiej im zachować odstęp w stosunku do pozostałych osób.

Osoby przylatujące na Balice – środki bezpieczeństwa w czasie pandemii

Pasażerowie lądujący w Balicach w zasadzie nie dostrzegą zbyt dużej zmiany w stosunku do standardowej sytuacji przylotu, z wyjątkiem znacznie mniejszej liczby osób na terenie lotniska oraz braku osób oczekujących na pasażerów w hali przylotów.

Po przylocie i przejściu przez stanowisko odbioru bagażu, przechodzi się do hali terminala. Po drodze można skorzystać z ustawionych w strategicznych miejscach dystrybutorów ze środkiem odkażającym. Niestety, nikt nie pilnuje, by faktycznie pasażerowie umyli lub odkazili ręce – ani po wyjściu z samolotu, ani na terenie terminala.

Gastronomia, sklepy i obsługa turystyczna na Balicach w czasie pandemii

W hali przylotów można skorzystać z pomocy informacji lotniska oraz wymienić walutę w jednym z czynnych kantorów.  Czynny jest też sklepik z prasą oraz sklep strefy wolnocłowej. Niektóre punkty gastronomiczne i handlowe funkcjonują w ograniczonym zakresie.  

Paradoks pomiaru temperatury na lotnisku w Balicach

O ile idea mierzenia temperatury jako jeden z czynników ochrony ma sens, o tyle zastanawia nieco „kierunek” tego pomiaru. Zwłaszcza w kontekście tego, że jednak Polska należy do krajów o niższej penetracji populacji wirusem.  

Przy wyjściu z terminala, osoby opuszczające lotnisko nie mają mierzonej temperatury (co de facto oznacza, że wdrożone na Balicach środki bezpieczeństwa w większym stopniu nakierowane są na to, by osoby z wirusem nie opuściły Krakowa niż by nie zostały do niego wpuszczone. Warto bowiem pamiętać, że na wielu lotniskach nie mierzy się temperatury, zatem istnieje ryzyko tego, że osoba z gorączką wsiądzie do samolotu i bezproblemowo, po wylądowaniu, opuści lotnisko w Balicach. 

Pomocą dla służb bezpieczeństwa mają być deklaracje wypełniane przez pasażerów jeszcze na pokładzie samolotu, które zawierają takie informacje, jak miejsce pobytu w Krakowie oraz numer i godzinę lotu – dzięki tym danym, jeśli u jednego z pasażerów stwierdzi się obecność wirusa, będzie można powiadomić pozostałych pasażerów. 

1. Za „Statystyki miesięczne 2020”, krakowairport.pl/pl/b2b,c56/uslugi-lotnicze,c57/bettercountonnumbers,c58/statystyki,c68/statystyki-miesieczne-2020,a983.html dostęp 21.09.2020

Copyright@ 2024 Do góry
Panda Parking
Panda Parking
569 opinii Google
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
2024-01-15
Najlepszy parking na jakim parkowalam dotychczas w Krakow-Balice. Obsluga rewelacja a zwlaszcza jeden Pan Krzysztof ktory jest wiecznie usmiechniety i chetny do pomocy. Nie spotkalam dotychczas na zadnych parkingach w balicach takiej osoby a korzystalam juz z wszytkich jakie sa dostępne. Takiego pracownika to szukac ze swieca. Polecam serdecznie parking 🐼
Rudek
Rudek
2024-01-15
Bardzo miła i profesjonalna ekipa, parking około 2 minuty od samego lotniska, sprawnie i przyjemnie. Polecamy
Agnieszka Rogoz
Agnieszka Rogoz
2024-01-07
Super obsługa
Łukasz Świerczyński
Łukasz Świerczyński
2024-01-02
Blisko tanio czego chcieć więcej
Damian Chodura
Damian Chodura
2023-12-30
Jest okej
Angelika Wadowska
Angelika Wadowska
2023-12-22
Przemiła obsługa, z pewnością skorzystamy następnym razem 😀
grzegorz glista
grzegorz glista
2023-12-22
parking super polecam szybki odwoz na lotnisko