Lubisz podróżować, ale ceny lotów nie zawsze są na twoją kieszeń? Często wystarczy poszukać tanich połączeń lotniczych, aby zyskać okazję do odbycia fantastycznej podróży. W poniższym artykule opiszemy, gdzie szukać tanich lotów i jak to robić. Podpowiemy też, o czym pamiętać i z jakich opcji korzystać, aby znaleźć naprawdę tanie loty.
Tanie połączenia lotnicze – podstawowe zasady
Jak szukać tanich lotów? Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Korzystanie z tanich połączeń lotniczych to świetna sprawa i ogromna satysfakcja, kiedy uda się polecieć do wymarzonego miejsca za niewielkie pieniądze, ale wcale nie jest to takie proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
Przede wszystkim trzeba umieć szybko podjąć decyzję. Okazje często trwają krótko – wiele osób „poluje” na tanie loty, więc bilety lotnicze w wyjątkowo korzystnych cenach znikają błyskawicznie. Kilka godzin podejmowania decyzji prawdopodobnie będzie oznaczać wzrost ceny o co najmniej kilka procent.
Nie bez znaczenia jest też dyspozycyjność czasowa – w najlepszej sytuacji są osoby, które ze względu na charakter pracy i brak obowiązków rodzinnych mogą pozwolić sobie na podróż w dowolnym czasie, a nawet praktycznie od razu wyruszyć w drogę. Podobno niektórzy amatorzy tanich połączeń lotniczych nieustannie mają spakowaną walizkę – dzięki temu są w stanie przygotować się do lotu w mniej niż godzinę.
Jeśli nie należysz do tych szczęśliwców i nie możesz pozwolić sobie na urlop w dowolnym terminie, nie martw się – wciąż masz szansę na podróż w korzystnej cenie, wymaga to jednak nieco więcej planowania.
Gdzie szukać tanich lotów?
Najlepsze sposoby na szukanie tanich połączeń lotniczych to:
- korzystanie z wyszukiwarek tanich lotów,
- ustawienie alertów cenowych dla wymarzonych lokalizacji,
- śledzenie portali poświęconych tanim podróżom.
Istnieje wiele wyszukiwarek tanich lotów – szeroko polecane są Azuon, Skyscanner, Momondo, Kayak czy Loter. Swoich fanów mają też Loty Google. Warto wypróbować wszystkie wyszukiwarki i sprawdzić, która z nich najbardziej nam odpowiada, a potem regularnie z niej korzystać, aby trzymać rękę na przysłowiowym pulsie.
Większość wyszukiwarek tanich lotów – między innymi wspomniane Google Loty – daje możliwość ustawienia alertów cenowych. Za każdym razem, kiedy koszt interesującego Cię lotu ulegnie zmianie, dostaniesz informację na e-mail, dzięki czemu błyskawicznie zauważysz, kiedy cena spadnie do satysfakcjonującego Cię poziomu i będziesz móc od ręki kupić bilet.
Dobrym sposobem na upolowanie tanich lotów jest też śledzenie portali poświęconych tematyce taniego podróżowaniu, takich jak Mleczne Podróże czy Fly4free, które informują o promocjach i dzielą się cennymi wskazówkami.
Jak znaleźć tanie loty? Kilka porad
Wiesz już, jak szukać tanich lotów – ale znalezienie ich nie zawsze jest proste. Aby upolować bilety w wyjątkowo korzystnej cenie, warto pamiętać o kilku zasadach.
Przede wszystkim im wcześniej kupisz bilet, tym (zazwyczaj) lepiej – choć trafiają się interesujące promocje cenowe na ostatnią chwilę, to zazwyczaj łatwiej znaleźć tanie loty do wymarzonego miejsca, robiąc to kilka miesięcy przed planowaną podróżą.
Nie bój się małych lotnisk. Wybierz tańszy bilet i zdecyduj się na podróż do miasta oddalonego o kilkanaście kilometrów od miejsca docelowego. Ta porada sprawdzi się szczególnie podczas kilkudniowych wojaży do europejskich stolic.
Podróżuj poza sezonem – wtedy wszystko jest tańsze, również ceny połączeń lotniczych – i zdecyduj się na lot w środku tygodnia.
Kolejną sprawą są przesiadki – momentami warto trochę poszukać, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Popularną praktyką jest np. rezerwowanie lotu do Azji z przesiadką w Berlinie, Frankfurcie czy Amsterdamie – w tym przypadku bilety mogą być dużo tańsze. Warto też łączyć oferty różnych przewoźników.
Jeśli po prostu lubisz podróżować i tak naprawdę nie masz jasno określonego celu podróży, pomyśl o tym, aby polecieć tam, gdzie akurat jest tanio. Aby szybko sprawdzić, gdzie w danym terminie obowiązują najkorzystniejsze ceny biletów, w wyszukiwarce wybierz opcję „wszędzie”. Uwzględnij tylko interesujące Cię daty (im szybciej, tym lepiej) lub przedział czasowy. Wówczas aplikacja typu Skyscanner wyświetli wszystkie możliwe kierunki, które uporządkuje od najniższej ceny biletu (w dwie strony). Podobną funkcję ma Google Loty – możesz wskazać miejsce wylotu, przedział czasowy (może być on szeroki, np. “najbliższe 6 miesięcy”) i długość podróży (np. “tydzień”), a zobaczysz listę oraz mapę z cenami lotów (to bardzo wygodne, jeśli szczególnie interesuje Cię jakiś konkretny kontynent).
O czym jeszcze warto pamiętać? Aby obniżyć cenę, weź pod uwagę loty wyłącznie z bagażem podręcznym, a nie rejestrowanym. Zrezygnuj też z innych dodatkowych opcji, takich jak pierwszeństwo wejścia na pokład czy możliwość wyboru miejsca. To pozwoli ci zaoszczędzić.
I ostatnia porada – szukając tanich lotów, sprawdzaj różne opcje. Zwykle lepsze ceny znajdziesz w tanich liniach lotniczych (Ryanair, Wizz Air, easyJet itd.), a w przypadku lotów na drugi koniec świata – lecąc z dużego portu lotniczego. Bywają jednak wyjątki od tej reguły. Przykładowo, jeśli marzysz o podróży do Azji, warto sprawdzać promocje LOT-u. Cena może być jednak jeszcze korzystniejsza, jeśli zamiast bezpośredniego lotu z Warszawy wybierzesz wylot z Krakowa z przesiadką w stolicy. Dlatego korzystając z wyszukiwarek lotów, dobrze jest wykazać się pomysłowością i sprawdzać różne opcje.
Droga na lotnisko
Nierzadko dobre przygotowanie do podróży zaczyna się od… dojazdu! Można oczywiście wezwać taksówkę, ale po pierwsze trzeba na nią długo czekać, a po drugie – w tej sytuacji powrót z lotniska zdecydowanie się przedłuży. Najprościej dojechać na miejsce własnym samochodem, co nie potrwa długo, a następnie pozostawić auto na strzeżonym parkingu. Taka opcja jest dostępna m.in. przy porcie lotniczym Balice w Krakowie. Znajduje się tam wygodny, długoterminowy parking, który ma też tę zaletę, że jest tani. Pozostawiony na nim samochód będzie bezpieczny, a Ty nie będziesz mieć powodów do martwienia się podczas wakacji.
Wybierając nasz parking Balice, nie tylko zaoszczędzisz czas po powrocie (po prostu zapakujesz bagaże do własnego bagażnika i ruszysz w drogę powrotną), ale przede wszystkim nie przepłacisz za transport. Biorąc to wszystko pod uwagę, polecamy to rozwiązanie wszystkim, którzy mieszkają niedaleko Krakowa.