Jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem

Pierwszy raz na lotnisku

Pierwszy lot samolotem to ważne przeżycie dla większości pasażerów. Podróż lotnicza może wywoływać stres związany z lataniem jako takim. Problemem mogą okazać także procedury dotyczące rezerwacji miejsca, odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów polecamy nasz poradnik, w którym wyjaśniamy jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem.

Pierwszy lot to nie tylko ekscytacja związana z podróżą samolotem i samym lataniem, ale także stres i obawy wywołane brakiem doświadczenia w procedurach lotniskowych. Nerwy mogą nie tylko zepsuć radość z wymarzonego wyjazdu. Mogą też przyczynić się do popełniania błędów, które zepsują lub wręcz uniemożliwią podróż. Specjalne dla osób wybierających się w pierwszą podróż lotniczą przygotowaliśmy kilka porad, dotyczących rezerwacji biletu, dojazdu na lotnisko oraz odprawy i kontroli.

Jak kupić bilety na samolot

Pierwszym krokiem do udanej podróży lotniczej są tak zwane “bilety na samolot”. Szukając biletów lotniczych warto skorzystać z porównywarek internetowych , gdzie publikowanych wiele atrakcyjnych ofert przewoźników niskobudżetowych oraz regularnych linii lotniczych. Można także szukać ciekawych połączeń i korzystnych cen na stronach samych przewoźników. Trzeba jednak pamiętać, że za pośrednictwem serwisów internetowych formalnie nie kupuje się biletu, a jedynie rezerwację miejsca w samolocie. Właściwy bilet (karta pokładowa) wydawana  jest dopiero w momencie odprawy.

Podróż samolotem warto zaplanować wcześniej, nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – wówczas istnieje duża szansa na kupienie tańszych biletów. Zdarza się jednak, że korzystne ceny za przelot proponowane są także w ofercie last minute. 

Jak wygodnie dotrzeć na lotnisko?

Dojazd na lotnisko to kwestia indywidualnego wyboru. Zależy przede wszystkim od odległości, liczby podróżujących osób oraz ilości i wielkości bagażu. Do wyboru mamy różne opcje: podróż autobusem, pociągiem, busem, własnym samochodem lub taksówką. W wielu przypadkach najlepszym wyjściem będzie dojazd własnym autem, który daje największy komfort oraz swobodę. Aby mieć pewność, że samochód będzie bezpieczny czasie naszej nieobecności, najlepiej zostawić go na monitorowanym parkingu przy lotnisku. Lecąc z Krakowa warto wybrać nasz parking w Balicach, z którego w 3 minuty zawieziemy podróżnych pod sam terminal pasażerski Kraków Airport. Panda Parking Balice obsługuje pasażerów 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. 

Jak odprawić się przed wylotem. Online czy na lotnisku?

Odprawa (check-in) to procedura, która jest konieczna, aby otrzymać kartę pokładową, czyli dokument uprawniający do zajęcia miejsca w samolocie. Odprawy przed wylotem można dokonać na lotnisku lub przez internet. Dla osób podróżujących po raz pierwszy może być to powód większego stresu. 

W przypadku odprawy na lotnisku karta pokładowa drukowana jest przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej linii lotniczej (punkt check-in) lub na stanowisku do samodzielnej odprawy w automacie (czyli check-in machine). Jeżeli to możliwe, warto skorzystać z odprawy online (check-in online), która polega na wypełnieniu specjalnego formularza na stronie internetowej przewoźnika. Dzięki temu przede wszystkim zaoszczędzimy czas na lotnisku, a w przypadku tanich linii – także pieniądze. Przewoźnicy niskobudżetowi za check-in na lotnisku naliczają bowiem opłaty, które mogą być wysokie. 

Nadanie bagażu i kontrola bezpieczeństwa

Bagaż i jego nadanie to jeden z najbardziej stresujących momentów  w czasie podróży samolotem. Tym bardziej, że niedogodności związane z zagubieniem lub opóźnieniem bagażu to najczęściej występujący problem w czasie podróży samolotem. Dlatego koniecznie trzeba zachować wszystkie dokumenty otrzymane przy nadaniu bagażu! Ważne! Nadanie bagażu dotyczy tylko bagażu rejestrowanego. 

Z bagażem do nadania należy udać się do właściwego stanowiska odprawy (informacja znajduje się na tablicy odlotów), gdzie walizki zostaną zważone i przetransportowane do luku bagażowego samolotu. Po odprawie bagażu otrzymujemy potwierdzenie nadania, które koniecznie trzeba zachować. Będzie potrzebne w razie zaginięcia walizki. 

Kontrola bezpieczeństwa obejmuje przede wszystkim zawartość bagażu podręcznego. Nie mogą znajdować się w nim ostre przedmioty (np. nóż lub nożyczki), substancje łatwopalne, szklane butelki – szczegółowe zalecenia zawiera regulamin linii lotniczych. Płyny można przewozić tylko w plastikowych pojemnikach o pojemności do 100 ml. 

Kontrola paszportowa niezbędna jest jedynie w przypadku wylotu poza Strefę Schengen.

Copyright@ 2024 Do góry
Panda Parking
Panda Parking
569 opinii Google
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
2024-01-15
Najlepszy parking na jakim parkowalam dotychczas w Krakow-Balice. Obsluga rewelacja a zwlaszcza jeden Pan Krzysztof ktory jest wiecznie usmiechniety i chetny do pomocy. Nie spotkalam dotychczas na zadnych parkingach w balicach takiej osoby a korzystalam juz z wszytkich jakie sa dostępne. Takiego pracownika to szukac ze swieca. Polecam serdecznie parking 🐼
Rudek
Rudek
2024-01-15
Bardzo miła i profesjonalna ekipa, parking około 2 minuty od samego lotniska, sprawnie i przyjemnie. Polecamy
Agnieszka Rogoz
Agnieszka Rogoz
2024-01-07
Super obsługa
Łukasz Świerczyński
Łukasz Świerczyński
2024-01-02
Blisko tanio czego chcieć więcej
Damian Chodura
Damian Chodura
2023-12-30
Jest okej
Angelika Wadowska
Angelika Wadowska
2023-12-22
Przemiła obsługa, z pewnością skorzystamy następnym razem 😀
grzegorz glista
grzegorz glista
2023-12-22
parking super polecam szybki odwoz na lotnisko