Dziecko w samolocie – jak przygotować się do podróży z niemowlakiem i małym dzieckiem?

Dziecko w samolocie – jak przygotować się do podróży z niemowlakiem i małym dzieckiem?

Podróż samolotem z dziećmi to nie lada wyzwanie dla rodziców. Dziecku trudno bowiem wysiedzieć na lądzie kilkanaście minut, a co dopiero wytrzymać kilka godzin w powietrzu. Dlatego pierwszy lot z maluchem zawsze wiążą się z pewnymi obawami. Są one jeszcze większe, jeśli planujemy podróż z kilkumiesięcznym niemowlakiem. Jak zniesienie ono start i lądowanie? Podpowiadamy, jak przygotować się do lotu samolotem z niemowlakiem i z małym dzieckiem.

Od jakiego wieku dzieci mogą lecieć w samolocie?

Zastanawiasz się, czy lot z niemowlakiem jest możliwy? Odpowiedź brzmi: tak. Dziecko musi być jednak zdrowe. Lotnisko oraz sam przelot oznacza przebywanie w dużym skupisku ludzi, co ze względu na wirusy i bakterie nie jest dla niemowlęcia bezpieczne. Dlatego zanim zdecydujesz się na podróż z niemowlakiem, zapytaj o poradę pediatrę. Wielu lekarzy odradza lot samolotem niemowlętom w pierwszych trzech miesiącach życia.

Jeśli chodzi o oficjalne przepisy odnośnie podróży samolotem z niemowlakiem, to nie ma tu limitu wieku. Trzeba mieć jednak na uwadze, że niemowlę w pierwszym miesiącu życia jest bardzo wrażliwe na takie czynniki jak wilgotność powietrza czy zmiany temperatury, dlatego lot z nim nie jest zalecany. Natomiast noworodek ma jeszcze zbyt słaby układ oddechowy i krążeniowy, aby znieść zmiany ciśnienia, które nieouchronnie towarzyszą lotowi samolotem.

Jak wygląda lot z małym dzieckiem lub niemowlakiem?

Zanim zaplanujesz lot z niemowlakiem lub małym dzieckiem, zobacz, co na temat takiej podróży piszą wybrane przez ciebie linie lotnicze. Przykładowo LOT ma na swojej stronie osobną sekcję poświęconą podróżowaniu z dziećmi: LOT dla dzieci.

Zazwyczaj dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 lat przewożone są na kolanach opiekuna, co oznacza, że albo nie płacą za bilet, albo jest on znacznie tańszy. Jednak może się to łączyć z tym, że nie przysługuje im dodatkowy bagaż bądź ma on znacznie mniejszą objętość.

Zwykle jednak bezproblemowo można zabrać wózek dziecięcy – jest on traktowany jak bagaż podręczny. Przeważnie podjedziemy nim do samolotu i dopiero wtedy oddamy go obsłudze do luku. Zostanie on nam zwrócony po wylądowaniu. Nie trzeba więc martwić o to, jak przetransportować dziecko do i z samolotu, ale na wszelki wypadek upewnij się wcześniej, czy przewoźnik nie stosuje innych zasad odnośnie dziecięcych wózków.

Często można też zabrać dla dziecka fotelik samochodowy. Trzeba tylko upewnić się, czy dany model fotelika jest akceptowany przez linie lotnicze. Weź jednak pod uwagę, że dziecko podróżujące w foteliku ma własne osobne siedzenie, co prawdopodobnie będzie wiązać się z wyższą opłatą niż w przypadku dziecka przewożonego na kolanach rodzica. Przewoźnicy stosują tu różne cenniki i warunki, dlatego koniecznie sprawdź zasady na stronie linii lotniczych.

Kiedy wybierasz się w lot długodystansowy z dzieckiem, możliwość przewozu go w foteliku samochodowym jest zawsze dostępna, a ponadto na pokładzie znajdują się specjalne łóżeczka, w które możesz położyć dziecko spać.

Jeśli dziecko siedzi na osobnym siedzeniu, powinno mieć zapięte pasy bezpieczeństwa przez cały czas trwania lotu. W przypadku niemowląt podróżujących na kolanach rodzica, niektórzy przewoźnicy pozwalają na stosowanie dla nich specjalnych pasów bezpieczeństwa. Na czas startu i lądowania obsługa samolotu wręcza rodzicom dedykowane pasy do zabezpieczenia dziecka.

Podróżując z małym dzieckiem, nie musisz martwić się o kwestie związane z przewijaniem. W samolocie znajduje się bowiem specjalne miejsce do tego przeznaczone – w jednej z toalet na ogonie lub przy kokpicie. Również sprawa specjalnego jedzenia dla najmłodszych czy podgrzania mleka nie stanowi żadnego problemu. Ponadto na lotach długodystansowych często jest możliwość rezerwacji specjalnego posiłku dla dzieci.

Co jeszcze warto wiedzieć? Jeśli lecisz z niemowlakiem, wygodniej będzie z nim usiąść przy oknie. Jeśli jednak dziecko już samodzielnie stawia kroki, z pewnością nie wysiedzi w jednym miejscu zbyt długo. Dlatego w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie zarezerwować miejsce przy przejściu. Dobrym wyborem będzie też miejsce w pobliżu łazienki. Pamiętaj, że podróżując z dzieckiem, nie możesz siedzieć w rzędzie przy wyjściu awaryjnym.

Jak wygląda lot z małym dzieckiem lub niemowlakiem?

Jak spakować się na lot z dzieckiem?

Oprócz wspomnianego już wózka czy fotelika, podczas podróży z dzieckiem niezbędny jest właściwie spakowany bagaż podręczny. W torbie nie może zabraknąć pieluszek i mokrych chusteczek, które pozwolą „utrzymać” malucha w czystości. LOT na swojej stronie podpowiada, aby zabrać też wielorazową pieluchę tetrową, która może pełnić wiele funkcji (śliniaczka, ściereczki, nawet małego kocyka), a dodatkowo przydaje się w trakcie przewijania.

Koniecznie też zabierz zapasowe ubrania na ewentualne przebranie. Biorąc pod uwagę, że w samolocie jest raczej zimno, dobrze, aby dziecko miało kocyk albo jakąś ciepłą bluzę lub inną tego typu odzież.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem poniżej 2 roku życia, możesz wziąć ze sobą większe ilości płynów i jedzenia dla malucha (w razie potrzeby załoga je podgrzeje).

Pamiętaj też o tym, aby zabrać ulubioną zabawkę (niekoniecznie dźwiękową, aby nie przeszkadzać innym pasażerom), smoczek, kocyk czy inną rzecz, z którą maluch nie umie się rozstać. W czasie turbulencji czy w innych „kryzysowych” sytuacjach może pomóc odwrócić uwagę dziecka.

Warto mieć też podręczną apteczkę z wszystkimi niezbędnymi medykamentami, na wypadek, gdyby maluch poczuł się źle, a także cukierki do ssania, które pomogą na zatykające się uszy.

Koniecznie zabierz też dokumenty podróżne dla dziecka, czyli paszport lub dowód osobisty (w niektórych wypadkach wystarczy akt urodzenia). Nawet kilkumiesięczne niemowlę nie może podróżować, korzystając z dokumentu rodziców, niezależnie od tego, czy potrzebuje mieć wykupiony bilet, czy nie.

Jak przygotować dziecko do lotu samolotem?

Jeśli to możliwe, na pierwszy lot wybierz jak najkrótszą trasę, najlepiej bez przesiadek. Pozwoli to nie tylko oswoić się dziecku z podróżą samolotem, ale też da ci szansę przekonać się, jak dziecko reaguje w trakcie lotu (czy nudzi się, boi, jest zaciekawione, a może cierpi z powodu różnicy ciśnienia) i jakie ewentualne wyzwania dla ciebie jako rodzica są z tym związane.

Zadbaj o to, aby w bagażu podręcznym znalazły się wszystkie niezbędne rzeczy dla dziecka – pisaliśmy już o tym wcześniej – a także o wygodne ubranie i obuwie na czas podróży. Podczas lotu samolotem najlepiej sprawdza się odzież miękka i luźna.

Aby dziecko nie stresowało się lotem, możesz kupować mu samoloty zabawki, oglądać z nim bajki o samolotach czy czytać mu o podniebnych podróżach – dzięki temu wprowadzisz malucha w temat. Warto też pokazywać mu samoloty latające na niebie, a nawet wybrać się na lotnisko, żeby z punktu widokowego poobserwować starty i lądowania. To szansa na zaciekawienie dziecka, które wchodząc na pokład samolotu, będzie raczej pozytywnie zainteresowane, a nie wystraszone.

Jak przygotować dziecko do lotu samolotem

Czym zająć dziecko w samolocie?

Sprawienie, aby dzieci w samolocie nie nudziły się czy nie płakały to spore wyzwanie dla rodziców. Kilkumiesięczne dzieci często większość podróży przesypiają, a gdy są czujne, można zająć je grzechotką czy inną ulubioną zabawką. Większy problem jest z dziećmi kilkunastomięsiecznymi, zdecydowanie bardziej ruchliwymi. Możesz zająć je patrzeniem przez okno, oglądaniem ulubionej bajki czy zabawkami. Warto oprócz ulubionych zabawek wziąć ze sobą też coś nowego, czego jeszcze dziecko nie zna – odkrywanie nowej zabawki pozwoli zająć czas i oderwać uwagę od ewentualnych negatywnych doznań.

W Internecie znajdziesz dużo pomysłów na gry i zabawy, które doskonale sprawdzają się w czasie podróży samolotem. Polecane są na przykład wielorazowe naklejki, które można przyklejać na fotel i z łatwością odklejać, aby przykleić ponownie, a także 2-3 elementowe puzzle czy rysowanie. Niektóre linie lotnicze udostępniają na swoich stronach internetowych specjalne tematyczne kolorowanki do wydrukowania.

Zawsze dobrym pomysłem jest też spacer po pokładzie samolotu. Rodzicowi pozwala on rozprostować nogi, a dziecku obejrzeć nową dla niego przestrzeń.

Lot samolotem z dzieckiem lub niemowlakiem? Zadbaj o komfort

Sprawdź wszystkie informacje na stronie przewoźnika, starannie zapakuj bagaże, ubierz siebie i dziecko wygodnie – i postaraj się nie denerwować, nawet jeśli jest to wasza pierwsza wspólna podróż samolotem. Twoje zdenerwowanie jako rodzica może udzielić się dziecku, a lepiej tego uniknąć. Miliony rodziców codziennie latają z niemowlętami i małymi dziećmi, załoga samolotu jest więc do tego przyzwyczajona i przygotowana na różne sytuacje – nie musisz się niczego obawiać.

Aby dodatkowo nie martwić się kwestią dojazdu na lotnisko czy powrotu z niego, warto wybrać własne auto i pozostawić je na parkingu. Proponowany przez nas parking Balice przy krakowskim lotnisku to miejsce, gdzie możesz bez problemu zaparkować auto na tak długo, jak zechcesz i skąd szybko dostaniesz się na lotnisko bezpłatnym transferem. Pamiętaj jednak, aby z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce!

Copyright@ 2024 Do góry
Panda Parking
Panda Parking
569 opinii Google
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
2024-01-15
Najlepszy parking na jakim parkowalam dotychczas w Krakow-Balice. Obsluga rewelacja a zwlaszcza jeden Pan Krzysztof ktory jest wiecznie usmiechniety i chetny do pomocy. Nie spotkalam dotychczas na zadnych parkingach w balicach takiej osoby a korzystalam juz z wszytkich jakie sa dostępne. Takiego pracownika to szukac ze swieca. Polecam serdecznie parking 🐼
Rudek
Rudek
2024-01-15
Bardzo miła i profesjonalna ekipa, parking około 2 minuty od samego lotniska, sprawnie i przyjemnie. Polecamy
Agnieszka Rogoz
Agnieszka Rogoz
2024-01-07
Super obsługa
Łukasz Świerczyński
Łukasz Świerczyński
2024-01-02
Blisko tanio czego chcieć więcej
Damian Chodura
Damian Chodura
2023-12-30
Jest okej
Angelika Wadowska
Angelika Wadowska
2023-12-22
Przemiła obsługa, z pewnością skorzystamy następnym razem 😀
grzegorz glista
grzegorz glista
2023-12-22
parking super polecam szybki odwoz na lotnisko