Dron w samolocie. Jak bezpiecznie przewozić drona w podróży lotniczej

Dron w powietrzu

W Polsce około 10 tys. osób posiada świadectwo kwalifikacji UAVO, uprawniające do lotów komercyjnych bezzałogowymi statkami powietrznymi. Użytkowników rekreacyjnych jest ponad 100 tys. Wiele z tych osób chciałoby swoje hobby realizować również podczas wakacyjnych wypadów. Czy wybierając się w podróż samolotem, można zabrać ze sobą drona? 

Dron w samolocie – co zrobić, zanim spakujesz drona?

Najważniejsze jest sprawdzenie, czy w miejscu, do którego się udajesz, będziesz mógł go używać. W przypadku lotów krajowych oczywiście nie ma żadnego problemu – drona można ze sobą zabrać zawsze. Nieco inaczej wygląda to w przypadku podróży zagranicznych.

W niektórych krajach istnieje całkowity zakaz używania bezzałogowych statków powietrznych (np. Maroko, Egipt, Watykan, Kirgistan, Kuba). Przy próbie wwiezienia drona, może on zostać skonfiskowany, przy czym nie zawsze uda się go odzyskać z powrotem (na Kubie można mieć takie szczęście, ale drona skonfiskowanego w Egipcie  już nie zobaczysz).

 W niektórych krajach wwiezienie i używanie dronów wymaga specjalnych zezwoleń. Do takich krajów należą między innymi:

  • Zjednoczone Emiraty Arabskie – wymagana rejestracja drona on-line w Dubai Civil Aviation Authority i wniesienie stosownej opłaty – około 100 zł. Warto dodać, że w celach rekreacyjnych nie wolno latać dronem z kamerą na pokładzie, co w dużej mierze czyni pomysł zabrania drona bezsensownym.
  • Tunezja – w teorii potrzebne jest pozwolenie. W praktyce jego uzyskanie jest niezwykle skomplikowane i trudne.
  • Tajlandia – wymagana rejestracja w Civil Aviation Authority of Thailand.
  • Myanmar (Birma) – przepisy są restrykcyjne. Wymagane zezwolenie. Znane są przypadki aresztowania turystów za obsługę dronów bez zezwolenia.
  • Iran – wymagane zezwolenie na wwóz oraz na używanie urządzenia.
  • Japonia – w wielu obszarach wymagane jest zezwolenie, zatem sprawdź, czy wyspa lub prowincja, do której jedziesz, jego wymaga.

W wielu krajach istnieją również różnice w zakresie wymaganych zezwoleń dla celów rekreacyjnych i komercyjnych – np. w Australii rekreacyjne loty nie wymagają zezwolenia ani licencji, ale komercyjne już tak.

Informacje na temat tego, czy można wwieźć drona do danego kraju oraz w jakim zakresie można go używać, można znaleźć na stronie ulc.gov.pl  w zakładce drony oraz na stronach rządowych poszczególnych krajów.   

Dron w bagażu podręcznym czy rejestrowanym?

W zakresie przewozu drona samolotem nie istnieją specjalne obostrzenia, inne niż dotyczące standardowego bagażu w zakresie wymiarów lub wagi. Można umieścić go zarówno w bagażu rejestrowanym, jak i podręcznym. W każdym przypadku należy urządzenie zabezpieczyć przed przypadkowym włączeniem oraz zniszczeniem.

W większości przypadków pasażerowie decydują się na przewóz drona na pokładzie jako bagaż podręczny. W wyjątkowych przypadkach, kiedy śmigła drona są ostre i mogłyby zostać przy odprawie uznane za przedmiot niebezpieczny, drona lepiej  spakować do bagażu rejestrowanego.

Duże i ciężkie drony, których wymiary wykraczają poza bagaż rejestrowany, i które wymagają demontażu, mogą być nadane jako cargo. 

A co z bateriami, które musi mieć dron? Przepisy lotnicze związane z zasilaniem

Aby dron mógł latać, potrzebne jest zasilanie w formie baterii. Z reguły są to baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. Takie baterie w samolocie  można przewozić w  pod warunkiem, że ich pojemność nie przekracza 160 Wh.  

W bagażu rejestrowanym można przewieźć baterie litowo-jonowe zamontowane w dronie (nie wolno przewozić baterii litowych „luzem”, a jeśli dron wyposażony jest w pakiet litowo-polimerowy to należy go zdemontować i zabrać na pokład) Zapasowe baterie do drona (Li-Ion i Li-Po) mogą być przewożone w bagażu podręcznym. Trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, by nie dochodziło do zwarcia. Dla baterii litowo-polimerowych istnieją specjalnie torby (lipo safe bag), które ograniczają rozprzestrzenianie się ognia w przypadku zwarcia i samozapłonu umieszczonej wewnątrz baterii).

„Nie mogę zabrać ze sobą drona samolotem” – i co teraz?

Jeśli zapomniałeś sprawdzić, czy kraj, do którego się udajesz, zezwala na latanie dronem, spakowałeś go do bagażu i dopiero na lotnisku zorientowałeś się, że nie możesz zabrać go ze sobą, nie martw się – możesz pozostawić drona w samochodzie. Nasz parking przy lotnisku zaopiekuje się zarówno Twoim pojazdem, jak  i całą jego zawartością.