Długa podróż samolotem – jak się przygotować, ubrać i co robić, żeby się nie nudzić?

Długa podróż samolotem – jak się przygotować, ubrać i co robić, żeby się nie nudzić?

Długa podróż samolotem bywa meczącym przeżyciem. Jeżeli czeka cię długi lot, koniecznie zapoznaj się z naszym mini-poradnikiem, w którym podpowiadamy, jak przygotować się do lotu, który trwa kilka, a nawet kilkanaście godzin, jak się ubrać, co jeść i co robić w samolocie, żeby się nie nudzić.

Jak przygotować się do długiej podróży samolotem?

Jeśli czeka cię długi lot samolotem, starannie wybierz miejsce. Zazwyczaj najkorzystniej jest siedzieć przy przejściu, ponieważ dzięki temu nie trzeba lawirować pomiędzy innymi pasażerami, kiedy chce się wstać i rozprostować nogi lub pójść do toalety. Ma ono jednak swoje minusy, zwłaszcza jeśli znajduje się w rzędzie pod oknem – oznacza konieczność wstawania, aby wypuścić osoby siedzące obok. Dlatego w dużych samolotach dalekodystansowych najdogodniej jest usiąść na zewnętrznym miejscu w środkowym rzędzie.

Rezerwując miejsce, zwróć też uwagę na jego odległość od toalety – w jej pobliżu często gromadzą się pasażerowie, aby czekać na swoją kolej lub rozprostować nogi, co niektórym osobom może przeszkadzać. Z drugiej strony niewielka odległość od toalety jest wygodna, kiedy trzeba z niej skorzystać (a podczas długiego lotu taka sytuacja na pewno się zdarzy), ponadto miejsca zlokalizowane bezpośrednio za toaletami często mają większą przestrzeń na nogi.

Warto mieć na uwadze, że długa podróż samolotem zazwyczaj oznacza też jet lag. W naszym wcześniejszym artykule Jet lag – czym jest i jak sobie z nim radzić? znajdziesz informacje, w jaki sposób możesz przygotować się do długiego lotu, aby złagodzić jego objawy. Zaleca się, aby na kilka dni przed podróżą starać się delikatnie przestawić swój biologiczny zegar, przesuwając godziny snu, ćwiczeń i spożywania posiłków na zbliżone do tych w miejscu docelowym.

Jak przygotować się do długiej podróży samolotem?

Co zabrać do bagażu podręcznego na długi lot samolotem?

Kolejną kwestią, o którą warto zadbać przed długą podróżą samolotem jest bagaż podręczny. Ogólne informacje o pakowaniu bagażu podręcznego znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule Co i jak spakować do bagażu podręcznego? Tutaj skupimy się na tym, co dodatkowo trzeba mieć na uwadze, gdy czeka nas długa podróż samolotem.

Pakując bagaż podręczny na długi lot, pamiętaj o dwóch kwestiach:

 • umieść w bagażu podręcznym wszystko, czego podczas długiego lotu możesz potrzebować.
 • spakuj rzeczy w taki sposób, aby to, co jest najbardziej potrzebne, było jak najłatwiej dostępne.

Rzeczy, które potrzebujesz mieć pod ręką, możesz spakować do dodatkowej niewielkiej torebki, na przykład typu nerka. Tego rodzaju nieduże torebki, które masz na sobie i które w razie potrzeby możesz włożyć do swojego bagażu podręcznego, nie są traktowane przez linie lotnicze jako dodatkowa sztuka bagażu.

Jeśli chcesz móc wygodnie sięgać do swojego bagażu podręcznego przez niemal cały czas trwania lotu, bez konieczności wstawania i otwierania schowka nad głową (co może być niemożliwe i / lub niebezpieczne w przypadku wystąpienia turbulencji), spakuj się do plecaka zamiast do walizki. Plecak – w przeciwieństwie do walizki – możesz przewozić pod fotelem znajdującym się przed tobą, dzięki czemu będziesz mieć do zawsze pod ręką.

Ale przejdźmy do rzeczy, których możesz potrzebować w czasie lotu. Ostateczna lista zależy od ciebie, my jednak rekomendujemy, aby uwzględnić:

 • leki,
 • chusteczki,
 • guma do żucia, cukierki do ssania (przydają się zwłaszcza w przypadku zatykania uszu podczas lotu lub mdłości).
 • ewentualne przekąski i coś do picia (zakupione już po kontroli) – jednak podczas długiego lotu pasażerowie zazwyczaj mają do dyspozycji dużo jedzenia i napojów,
 • kosmetyki w małych opakowaniach (np. dezodorant, krem do rąk, balsam do ust),
 • pasta i szczoteczka do zębów,
 • telefon i ładowarka,
 • inny sprzęt elektroniczny: tablet, laptop, czytnik książek (razem z ładowarkami),
 • słuchawki do telefonu / tabletu / laptopa,
 • powerbank,
 • rozpinany sweter lub bluza,
 • bielizna na przebranie,
 • poduszka w kształcie rogala do spania, a także osłona na oczy i zatyczki do uszu,
 • długopis (może się przydać podczas wypełniania formularza wjazdowego),
 • ewentualne inne rzeczy, które dostarczą ci rozrywki na czas lotu, np. książka,
 • dokumenty i karty debetowe (zawsze warto mieć je pod ręką).

Jak się ubrać do samolotu na długi lot?

Na długą podróż samolotem ubierz się:

 • wygodnie,
 • na cebulkę.

Wygodny ubiór to podstawa w czasie długiego lotu. Zadbaj o to, aby nic cię nie uwierało ani nie uciskało. Pamiętaj, że wiele godzin spędzisz w fotelu niemal bez ruchu, z zapiętym pasem bezpieczeństwa, prawdopodobnie zaśniesz (lub będziesz starać się chociaż zdrzemnąć), a kiedy pójdziesz do toalety, raczej będziesz chcieć móc skorzystać z niej jak najszybciej (szczególnie, jeśli akurat zdarzą się turbulencje). Dlatego doskonałym pomysłem są luźne koszulki, legginsy i dresy, ewentualnie inne komfortowe ubrania, które masz w swojej szafie.

Ponieważ temperatura na pokładzie podczas długich lotów bywa różna, najlepiej ubrać się na cebulkę, aby móc dopasować ubranie do aktualnych potrzeb. Pamiętaj też o kieszeniach – warto wybierać ubrania z kieszeniami (koniecznie zamykanymi na zamek), do których będziesz móc włożyć drobiazgi, jakie chcesz mieć pod ręką (np. telefon czy chusteczki).

Na dłuższą podróż samolotem starannie wybierz buty (i skarpetki). Obuwie powinno być wygodne i łatwe do założenia, ponieważ w czasie wielogodzinnego lotu warto będzie je zdjąć.

Jak się ubrać do samolotu na długi lot?

Jedzenie na długą podróż samolotem

Długa podróż samolotem, który jest klimatyzowany, nie wpływa dobrze na błony śluzowe i naskórek. Dlatego trzeba zadbać o to, aby odpowiednio je nawilżać i nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, czyli pić dużo wody. Podczas lotu lepiej zrezygnować z kawy (kofeina dodatkowo przyczynia się do odwodnienia) i alkoholu, ewentualnie pić je w ograniczonych ilościach.

Podczas długiej podróży samolotem linie lotnicze serwują posiłki. W zależności od długości lotu oraz jego pory może być to śniadanie i / lub obiad (razem z deserem), zawsze też pasażerowie częstowani są przekąskami i napojami. Napoje zazwyczaj dostępne są w nieograniczonych ilościach, ciepłe i zimne, przekąski niekiedy również, jednak jeśli chodzi o śniadania i obiady, to zwykle pasażerowie mają do wyboru co najwyżej dwie opcje. Dlatego jeśli masz specjalne wymagania dietetyczne, koniecznie zgłoś je przed lotem – linie lotnicze mają różne procedury, ale często wystarczy po prostu wybrać rodzaj posiłku w formularzu dostępnym na stronie internetowej. Jest to bardzo proste i korzysta z tego całkiem duża liczba pasażerów. Wybór diety specjalnej ma dodatkową zaletę – tego rodzaju posiłki są podawane w pierwszej kolejności.

Pamiętaj, że darmowe posiłki dla pasażerów są dostępne wyłącznie w czasie lotów obsługiwanych przez regularne liniach lotniczych. Tanie linie podają co najwyżej napój i przekąskę, za śniadanie czy obiad trzeba dodatkowo zapłacić. Kupując posiłek, zazwyczaj możesz wybierać spośród wielu pozycji z menu – ale możesz tego uniknąć, zabierając własne jedzenie na długą podróż samolotem. Mogą to być owoce czy kanapki, zanim jednak je zapakujesz, upewnij się, że nie ma wśród nich produktów, których przewóz jest nielegalny –  ani takich, które pachną intensywnie lub są ciężkostrawne.

Ciężkostrawnych posiłków warto unikać również przed wylotem, podobnie jak spożywania jakichkolwiek produktów, które mogą obciążać żołądek lub wywołać w nim rewolucje. Również nadużywanie alkoholu przed długą podróżą nie jest dobrym pomysłem – długi lot samolotem sam w sobie jest męczący.

Co robić w samolocie, żeby się nie nudzić?

Odpowiedź jest prosta: spać. Niezależnie od tego, w jakim kierunku i jak długo lecisz, warto się chociaż zdrzemnąć, aby zregenerować siły. Jeśli jednak czeka cię wielogodzinna podróż na wschód, postarać się przespać jak największą jej część, aby zminimalizować jet lag.

Co jeszcze warto robić w samolocie? Chodzić. Długi czas, jaki spędza się podczas lotu w pozycji siedzącej, nie wpływa korzystnie na układ krążenia. Dlatego nie można zapomnieć o ruchu. Warto co jakiś czas zafundować sobie spacer po korytarzu, ale też małą gimnastykę. W tym ostatnim przypadku nie wstając z miejsca, można wykonywać młynki stopami, unosić nogi, kręcić głową, poćwiczyć skręty tułowia. W ten sposób pobudzi się krążenie, mięśnie dostaną porcję cennego tlenu, a nogi nie będą tak ciężkie i zmęczone, gdy przyjdzie czas wysiadać.

Aby nie nudzić się w czasie wielogodzinnej podróży, możesz zająć czas:

 • czytaniem książki lub gazet,
 • rozwiązywaniem krzyżówek, sudoku lub innych łamigłówek,
 • słuchaniem muzyki,
 • oglądaniem filmów,
 • graniem.

Oczywiście możesz też wykorzystać ten czas na pracę. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, jak planujesz spędzić czas podczas lotu, prawdopodobnie nie będziesz mieć stałego dostępu do wi-fi – warto się na to przygotować i zadbać o to, aby wszystko, czego będziesz potrzebować, było dostępne offline.

W czasie lotów długodystansowych do dyspozycji pasażerów jest zazwyczaj biblioteka filmów i muzyki, a także programów telewizyjnych i gier. Wybór zazwyczaj nie jest duży, ale szczególnie wśród filmów trafiają się ciekawe pozycje, w tym kinowe nowości. Choć ekran w samolocie nie jest duży, to mimo wszystko długa podróż jest doskonałą okazją, aby nadrobić zaległości filmowe.

Podróżujesz z rodziną lub przyjaciółmi i liczysz na to, że będziecie mogli wykorzystać długi lot na to, aby porozmawiać i nacieszyć się swoim gronem? Lepiej pozostaw to na dalszą część podróży – w czasie długich lotów wiele osób śpi, a światła są przygaszone, więc nie wypada głośno rozmawiać, aby nie przeszkadzać współpasażerom.

Co robić w samolocie, żeby się nie nudzić?

O czym jeszcze pamiętać przed długą podróżą samolotem?

Długa podróż samolotem jest męcząca. Nawet jeśli prześpisz większą część lotu, prawdopodobnie będziesz po nim odczuwać zmęczenie. Dlatego najlepiej jeszcze przed podróżą zadbać o całą logistykę, w tym zaplanować jak najbardziej dogodny sposób dostania się na lotnisko i wyjazdu z niego.

Nie ma co ukrywać – najwygodniejszy jest przejazd własnym autem. Masz wtedy możliwość najlepszego dopasowania pory wyjazdu do godziny odlotu i przylotu, wygodnie też przewieziesz bagaże. Jednak parkingi przy lotnisku niekoniecznie muszą być wolne, dlatego z wyprzedzeniem zarezerwuj miejsce, aby nie ryzykować przykrej niespodzianki.

Polecamy nasz prywatny parking przy lotnisku Kraków-Balice. Nie tylko oferujemy darmowy i całodobowy transfer na i z lotniska, ale też umożliwiamy skorzystanie z toalety, zważenie bagażu i zafoliowanie go, naładowanie samochodu elektrycznego, a także pomoc przy różnych niespodziewanych problemach, takich jak rozładowany akumulator czy zamarznięte zamki.

Copyright@ 2024 Do góry
Panda Parking
Panda Parking
569 opinii Google
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
Emilia GAWIAK-WITKOWSKA
2024-01-15
Najlepszy parking na jakim parkowalam dotychczas w Krakow-Balice. Obsluga rewelacja a zwlaszcza jeden Pan Krzysztof ktory jest wiecznie usmiechniety i chetny do pomocy. Nie spotkalam dotychczas na zadnych parkingach w balicach takiej osoby a korzystalam juz z wszytkich jakie sa dostępne. Takiego pracownika to szukac ze swieca. Polecam serdecznie parking 🐼
Rudek
Rudek
2024-01-15
Bardzo miła i profesjonalna ekipa, parking około 2 minuty od samego lotniska, sprawnie i przyjemnie. Polecamy
Agnieszka Rogoz
Agnieszka Rogoz
2024-01-07
Super obsługa
Łukasz Świerczyński
Łukasz Świerczyński
2024-01-02
Blisko tanio czego chcieć więcej
Damian Chodura
Damian Chodura
2023-12-30
Jest okej
Angelika Wadowska
Angelika Wadowska
2023-12-22
Przemiła obsługa, z pewnością skorzystamy następnym razem 😀
grzegorz glista
grzegorz glista
2023-12-22
parking super polecam szybki odwoz na lotnisko